"Никакво отражение не би трябвало да даде" - така служебният премиер Димитър Главчев отговори на журналистически въпрос относно намесването на страната ни в казуса с гърмящите пейджъри. Вчера унгарско издание съобщи, че базирана в София фирма, собственост на норвежки гражданин, е купила пейджърите от Тайван, които впоследствие са били продадени на шиитска групировка "Хизбула".

"Виждате, че фирмата е собственост на норвежки гражданин, който въобще не е стъпвал в България", коментира служебният министър-председател. Според него не е необходимо да бъде свикан Съветът по национална сигурност към Министерски съвет. Премиерът добави: 

"Службите не са установили в България наличие или производство на стоките, за които става въпрос. Категорично няма такива. Единственото, което се е случило, са парични потоци, които са преминали по фактури. На фактурите пише, че са за услуги. Знаете, че в банките трябва да има основание за превод. Основанието за превод е услуги, а не стоки. Така че, България няма никакво отношение към производството, преминаването и обмитяването на каквито да е стоки, камо ли на въпросните пейджъри и уоки-токита". 

Главчев говори пред журналисти в Министерството на електронното управление, където се проведе процедура по тегленето на номерата на машините за гласуване, които ще бъдат удостоверявани за съответствие на предстоящите предсрочни парламентарни избори. 

Попитан за нападките от страна на северномакедонски министър спрямо страната и политици, служебният премиер заяви: "Не смятам, че тонът, който напоследък Република Северна Македония използва, ще им помогне да станат член на ЕС". 

България е предвидим партньор, лоялен на ЕС. Няма с какво да изненадаме останалите държави членки, заяви Главчев. Подкрепяме разширяването и европейската перспектива на държавите от Западните Балкани, каза още той. Достатъчно компромиси направихме с националната си идентичност. Република Северна Македония просто трябва да спазва изискванията на ЕС, за да стане член на ЕС, добави Главчев.

Във връзка с изборите той заяви, че има надграждане в различни елементи от процеса по подготовка на изборите "и то в частта, за която отговаря изпълнителната власт".

По думите на премиера надграждането е в областта на това, че в залата за удостоверяването вече ще има и звук. На следващия етап също ще има възможност да се следи в реално време какво се случва, пак със звук. Полагат се усилия да бъдат привлечени още експерти, които да участват в процеса на удостоверяване, каза Главчев, цитиран от БТА.

Той призова участниците в изборния процес и политическите партии да следят как става удостоверяването. Вижда се работното помещение в цялост и самите работни места, всичко може да бъде следено, заяви премиерът.

Министър-председателят обясни, че целта е предотвратяване на каквато и да е потенциална вероятност за манипулиране на изборния процес. Стремежът е гражданите да участват активно на изборите и да са сигурни, че гласът им няма да бъде отклонен в друга посока.

Основно задължение за провеждането на изборите има Централната избирателна комисия и ние работим във взаимодействие с нея, още от предишните избори, посочи Главчев. Следващият етап от изборния процес е видеонаблюдението от самите избирателни комисии.

Премиерът съобщи, че ще се появява гласово съобщение, когато батерията на устройствата намали своя заряд и има опасност от прекъсване. Ще има непрекъсната линия за оказване на помощ от Министерството на електронното управление.

Целта е осигуряване на правилно функциониране на машините като част от изборния процес и елиминиране на потенциална опасност от манипулиране, заяви още премиерът Димитър Главчев.

Тегленето на номерата на случаен принцип е публично и бе извършено в присъствието на служебния министър-председател и на министъра на електронното управление Валентин Мундров.