Здравно-профилактичните карти и т.нар. "контактни бележки", които удостоверяват липсата на контакт със заразно болен, скоро също ще бъдат дигитализирани. Това съобщи министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева пред депутатите от парламентарната здравна комисия в четвъртък в отговор на питане от председателя ѝ д-р Александър Симидчиев.

Двата документа, които се изискват от училища и детски градини в началото на учебната година, традиционно извиват дълги опашки от чакащи пред кабинетите на общопрактикуващите лекари и са източник на напрежение както за медиците, така и за родителите.

Кондева обясни пред депутатите, че двете функционалности за дигитални здравно-профилактични карти и контактни бележки вече са разработени съвместно с "Информационно обслужване" и се работи заедно с Министерството на образованието и науката (МОН) по това как да става електронният обмен на информацията.

Институциите са имали желание всичко да е готово преди началото на новата учебна година, но по думите на Кондева има проблеми от страна на образователната система. Тя съобщи, че с МОН са в постоянна комуникация, като за последно въпросът е бил обсъждан вчера. Кондева изрази надежда, че до края на месеца проблемите ще бъдат изчистени. По думите ѝ основният проблем е към кого да бъдат трансферирани електронните документи. Това по принцип трябва да са медицинските лица в училище - лекари и медицински сестри, но на практика не всяко училище разполага с такъв.

"В някои от училищата няма здравни специалисти, което затруднява от страна на МОН пускането на модула. Имаме уверението на МОН, че ще ни съдействат и ще предоставят информация за лицата, които да получават електронните документи. Надявам се, чо до месец ще намерим съвместно решение", каза Кондева пред депутатите. Иначе тя увери, че новите функционалности са дейтсващи, в тях има вече 42 000 записа, но не могат да се трансферират към образователната система.

Кондева съобщи, че се готви облекчение и по отношение на контактните бележки за детските градини с промени в Наредба 3 за здравните изисквания към детските градини. Целта е от една страна да се гарантира здравето на децата, а от друга да не е необходимо постоянно изискване на този тип бележки.

Д-р Симидчиев изрази надежда това да е последната учебна година, през която родителите се редят на опашки и се смесват потоците на болни и здрави пред кабинетите на общопрактикуващите лекари.

Снимка: БТА

От 1 октомври миналата година отсъствията по здравословни причини на учениците вече се извиняват изцяло по електронен път. Дигиталната извинителна бележка обаче постъпва директно към електронните дневници на училищата, тъй като не съдържа медицинска информация и това прави трансфера на данните много по-лесен.

След като бъде издадена електронната извинителна медицинска бележка данните от нея постъпват в Национална електронна информационна система за предучилищно и училищно образование, откъдето автоматично се предава към електронния дневник на съответното училище за извиняване на отсъствията на конкретния ученик.