700 са лицата, които са водени на отчет за тежки престъпления в Детска педагогическа стая през 2018 година, пет от тях са за убийства. Това показва, че имаме престъпност, която се повтаря и е проследима в годините. Това каза пред БНР Маноил Манев, депутат от ГЕРБ и член на комисията по вътрешна сигурност и обществен ред.

Управляващата партия ще внесе законодателни промени за по-тежки наказания на непълнолетни, извършили тежки престъпления.

"Акцентът е да може съдът да дават наказания без редукцията, заложена в особените правила за непълнолетните. В текста е записано, че каквото и наказание да се полага, то не може да бъде над 12 години... Идеята на законопроекта е да дадем възможност след всички експертизи и в убедеността си съдът да произнесе такава присъда, каквато лицето заслужава. Имаме хора, минали през съдебната система вече, а те знаят много добре, че по-голямо наказание от това, което пише в закона, няма как да му бъде приложено", допълни Манев.

Той подчерта, че ще се даде възможност на съдиите, убедени, че подсъдимият не може да бъде превъзпитан и променен за тези 12, осем или шест години, да му приложат по-тежко наказание.

Маноил Манев обяви, че вече има готов текст, който ще бъде подложен за обсъждане.

"Дебат ще се проведе с прокуратурата, с правистите в Народното събрание, с адвокатурата. В този дебат целта е да се постигнат три неща - яснота, че като извършиш престъпление, ще получиш наказание, че това наказание ще се случи сега и бързо, че наказанието съответства по справедливост на извършеното деяние", каза той.

"Искаме да имаме текст, който работи и ще окаже влияние върху това, което се случва", категоричен е депутатът.