5 месеца след потопа: Пак обявиха бедствено положение в селата Богдан и Каравелово
Утре ще влезе техника в речните корита в двете села и ще продължи разчистването на наносите, които водата носи
Кметът на Община Карлово Емил Кабаиванов обяви частично бедствено положение за селата Богдан и Каравелово. Това съобщи градоначалникът, цитиран от БТА. То влиза в сила днес и ще продължи седем дни.
Причината е, че през последните две седмици нивото на водата в реките, които преминават през селата, се е повишило. Повишено е и нивото на наносите, които водата носи, допълни Кабаиванов.
Вчера комисия е проверила нивото на реките, а днес на съвещание на Кризисния щаб е взето решението за частичното бедствено положение, което се обявява превантивно, при опасност от бедствие, уточни кметът.
Уведомен е областният управител на Пловдив. Утре ще влезе техника в речните корита в двете села и ще продължи разчистването. Коритата са с 2,5 метра дълбочина и широчина между 8-9 метра, а в момента в Богдан на 60 см всичко е запълнено, коментира Кабаиванов.
По думите му, ако има нужда бедственото положение ще бъде удължено, следи се нивото на водата в село Слатина.
Хората се притесняват, особено в района на ул. "Еделвайс", която пострада най-много по време на наводненията през септември миналата година, коментира кметът на Каравелово Славка Червенкова.
На тази улица от 12 семейства се е върнало само едно.
В социалната мрежа беше публикувана снимка на реката с описание "Остава по малко от метър и коритото ще се изравни с "пътя".
Временният мост се посипва всяка сутрин и вечер със сол, другата седмица очакваме да бъде възстановено от фирмата осветлението по пострадалите девет улици в селото, разказа кметът.
На 2 септември м.г., след пороен дъжд от 200 литра на квадратен метър, продължил осем часа, бяха наводнени населени места в общините Карлово, Марица и Калояново. Те бяха залети от придошлите реки Татлъдере, Слатинска, Богданска и Стряма. Най-тежко пострадаха карловските села Каравелово, Богдан и Слатина, където бе обявено бедствено положение. Засегнати бяха стотици къщи, разрушена бе инфраструктура, мостове. Армията, полицията и доброволци се включиха в разчистването на селата.