По думите й голяма част от медикаментите, предлагани по интернет, са канцерогенни и много опасни за потребителите.
Buyhealth.eu и topobiavi.com са само малка част от сайтовете, които изпълнителната агенция по лекарства преследва, за да разбере кой стои зад тях, съобщи още тя. Причината е, че медикаментите, които се предлагат вътре, не са проверени, а напротив доказано е, че могат да навредят изключително много на хората, които ги поръчват, разказва доц. Жасмина Мирчева.
„Имайте предвид, че има и неизвестни субстанции, които вредят на вашето здраве. Нито аз, нито някой лекар, който попитате, може да ви предскаже какво ще се случи точно с вас, но има неща, които са дълбоко известни и вредни. Голяма част от веществата, които са в така наречените хранителни добавки, не са обозначени на опаковката, защото в повечето случаи не са билки, а химически субстанции. Най-опасни и вредни за мен са хранителните добавки, идващи от третия свят", добавя Мирчева.
Оказва се, че не само интернет сайтовете могат да ни предложат вреден продукт, но и аптеките. Най-честите нарушения, които откриват от агенцията по лекарства, са свързани с неправилното съхранение на медикаментите. Така например, ако фармацевтът ви продаде сироп за кашлица, който е от витрината, а не е съхраняван в студено помещение, може течността вътре да се окаже токсична, обясни доц. Мирчева.