Република Северна Македония (РСМ) е една от най-близките, красиви, интересни и изгодни дестинации за екскурзии и почивка. В същото време все повече започва да ни дели една нарастваща, невидима, коварна граница - страхът. Страхът, насаждан основно от политици от двете страни на бариерата й. Страх, който се изпарява мигновено още при първа среща очи в очи, но за това - по-нататък.

"Опасно ли е да ходим в Македония?", "Лошо ли е отношението към българите там?", "Мразят ли ни?" са част от въпросите, които ежедневно нашенци задават в големите туристически форуми. И въпреки, че почти всички, посещавали югозападната ни съседка, категорично отричат тези митове, мнозина не смеят да предприемат пътуване дотам.

Снимки от познатата-непозната Северна Македония ВИЖТЕ ТУК >>

Самата аз и компанията ми, които почиваме в Охрид от над 10 години и сме обиколили неведнъж цялата страна надлъж и нашир, забелязваме все по-оредяващите по македонските пътища български коли, с които преди беше пълно. Липсата на родни туристи в РСМ е особено осезателна в последните година-две.

Дали това впечатление е субективно усещане и случайност или факт, попитах посланика на страната ни в Скопие Н.Пр. Ангел Ангелов. "Вярно е, че след нападението на Християн Пендиков рязко намаляха туристите от България в Република Северна Македония", потвърди той пред Dir.bg. Същевременно, за зимния сезон 2024 г. има 15% ръст на туристите от РСМ към България, добави посланикът. "По данните, които получаваме ежемесечно от НСИ, имаме ръст и на български туристи тук", цитира и официалната статистика Ангелов.

Наскоро в Охрид се проведе поредното издание на ежегодния фолклорен международен фестивал. Четейки програмата му, с неприятна изненада установих, че липсва българска вечер и песните, танците и носиите ни няма да внасят колорит в прекрасния крайезерен град, както винаги досега е било. Седнали на по чашка с нашия нов приятел Зоран - електроинженер, съпричастен към фестивала, го попитах защо няма българи тази година. "Отказаха да дойдат от страх", със смесица от разочарование и неудобство ми отвърна той. За причината имахме единодушие - "политичарите", които, гонейки имагинерните си ползи, мътят главите на "обикновените" хора и, съзнателно или не, увеличават невидимата граница помежду ни.

Снимка: Аделина Томова

И все пак е имало престрашили се, макар и единствени - плевенчани. "Вярно е, че имаше слухове за страхове на хора и участници във фолклорния фестивал във Охрид през юли. Същевременно, обаче, Северняшкият ансамбъл се представи отлично и получи най-големите награди на фестивала. Без инциденти и без провокации", разказа посланик Ангелов.

Интересен факт е, че за последните години се наблюдава висок ръст на стокообмена между двете държави, като за 2023 г. е над един милиард и двеста милиона евро. "Културният обмен също бележи ръст в последните години - организират се множество концерти, театрални постановки, изложби и т.н.", добави посланикът ни в Скопие.

Снимка: Аделина Томова

Всъщност, всичките ни страхове, недоумения, дрязги, спорове, раздухвани от политици и медии, се уталагат по Балкански - на обща маса, сочат както дългогодишния ми личен опит, така и думите на посланика. "Заведенията в източната част на РСМ са много посещавани от български граждани и трудно можеш да си намериш места без резервация през уикенда. Това се дължи на съотношението между доброто качество и добрата цена", сподели Н. Пр. Ангелов. И на доброто качество на междучовешките отношения, бих добавила.

Самата аз и близките ми имахме абсолютно същите предубеждения, базирани на митовете, обрасли през годините върху отношенията между двете държави. Пръв ги разсече кръчмарят-рокер бай Неим от Охрид, който, чувайки речта ни, сложи на масата празна чаша, в която постави българското и македонското знаме. Оттогава чашите ни винаги са наполовина пълни, а не наполовина празни. С тях за последно българи, македонци и босненци в обща компания вдигнахме наздравица за победата на сърбина Новак Джокович на Олимпиадата.

Снимка: Аделина Томова

А неформалната дипломация нерядко е по-ефикасна от политическата. Доказа го преди дни и новият български патриах Даниил, който отслужи Богороднична литургия в катедралния храм "Св. Успение Богородично" съвместно с Осоговският митрополит Григорий и митрополит Йосиф от Република Северна Македония. На въпрос как да бъде тълкувано това общо служение, той отвърна, че то е пример на единство и любов.

Снимка: Аделина Томова