"Специална охрана на космодрума Байконур": Руските медии за размириците в Казахстан
Масовите протести заради поскъпване на втечнения газ прераснаха в сблъсъци със силовите структури, има загинали и ранени
Организират специална охрана на космодрума Байконур заради протестите в Казахстан. Това става ясно от думите на Леонид Калашников, шеф на комисия в Държавната дума, отговаряща за връзките с постсъветското пространство, цитиран от "Московский комсомолец".
Президентът на Казахстан изпрати правителството в оставка и обяви извънредно положение. По негово искане Организацията на договора за колективна сигурност (ОДКС) ще изпрати в страната миротворци "с цел стабилизация и нормализация на обстановката", напомня изданието.
"Силите на ОДКС няма да слагат ред в Казахстан - ще охраняват по-специално военната инфраструктура, С бандите и мародерите ще се справят местните сили на реда, но в страната "се намира космодрумът Байконур и други обекти, които трябва да бъдат охранявани от такива банди и защитавани при нужда. Тъкмо затова съществува ОДКС", казва Калашников.
"Протестите в Казахстан трябва да бъдат разглеждани като акт на агресия отвън - "нападение на (. . .) терористични банди, всъщност международни, минали сериозна подготовка в чужбина", заяви пред държавната телевизия президентът на страната Касъм-Жомарт Токаев, съобщава "Росийская газета", цитирана от БТА.
Масовите протести в Казахстан заради поскъпване на втечнения газ прераснаха в безредици и сблъсъци със силовите структури. Загинаха най-малко осем полицаи и двама военни.
Щом президентът Токаев се е решил да иска войски от ОДКС, явно има повече доверие на чужди силови структури и армии, отколкото на своите собствени, констатира "Новая газета".
Според вестника обаче за него е "голям риск да се довери на Путин и Лукашенко" - лидерите на Русия и на Беларус. Казахстанците може да не му простят вкарването на техни войски в страната - потенциален "допълнителен дестабилизиращ фактор", предупреждава всекидневникът.
Всяко изпращане на руски войски в една суверенна страна, чиято конституция не предвижда такава възможност, е равностойно на окупация. Затова казахстанската власт спешно измисля подходящи обстоятелства - "някакви терористични организации подготвяли уж извън страната бойци за участие в протестите", разсъждава агенция РОСБАЛТ.
"Е, къде са, кои са тези държави? Тишина. Тя ще си остане такава и след влизането на наши (руски) войски, защото трябват изчерпателни доказателства" за намесата на други страни, а управляващите в Казахстан явно нямат такива. Затова "има риск да затънем, както в Афганистан" по времето на Съветския съюз, изтъква РОСБАЛТ.
Москва и Пекин ще предоставят на казахстанските власти максимална политическа подкрепа за стабилизиране на ситуацията, прогнозира за "Известия" Марат Шибутов, аналитик от централноазиатската страна.
А западните държави в подобни случаи "полагат усилия да подкрепят опозицията (. . .), за да налагат свои интереси" - съответно Казахстан изглежда ще се насочи "към по-тясно взаимодействие с Китай и Русия", смята Шибутов.
Казахстан е десетата по площ страна в света, но с население под 20 милиона души. Между градовете има хиляди километри разстояние, затова протестите са локални. Всички политически институции са събрани в столицата Нур Султан, "а там не е толкова лесно да събереш тълпа, която да превземе държавните учреждения", описва обстановката пред "Взгляд" политологът Станислав Притчин.
"Сред въстаниците преобладават социалните искания" и "най-силно ги вълнуват (. . .) цените на храните", сложени на първо място в списъка, коментира "Свободная преса" документ, разпространен "от името на някакъв Народен комитет" в Казахстан.
Протестиращите искат да бъдат свалени и цените на горивата, повишени - пенсиите, намалена - пенсионната възраст, а оставката на кабинета (вече факт) е едва на четвърто място.
Настояват още за освобождаване на задържаните по време на демонстрации и "вдигане на заплатите на обикновените хора".
Безредиците в Казахстан нямат социален характер - те са провокирани отвън, заявява обаче наблюдателят Александър Гусев пред "Комсомолская правда".
Моментът не е избран случайно. На 10 януари започват преговори по сигурността между Русия, САЩ и НАТО. Ще има много сериозен пазарлък не само за европейската сигурност, но и по въпроси, засягащи Централна Азия, включително Казахстан, обяснява руският експерт.
Според него "това е много добре обмислена акция" и Агенцията за международно развитие на САЩ "неслучайно" е отпуснала 1,5 милиона долара за укрепване на потенциала на гражданското общество в Казахстан - за "ей тая всъщност цветна революция" сега в страната.
Говорителката на Белия дом Джен Саки нарече безумни и лъжливи твърденията, че САЩ са замесени в казахстанските протести, отбелязва "Комерсант".
"Чухме редица безумни руски изявления, че зад това стоят САЩ. Ще се възползвам от възможността да подчертая, че те са абсолютно лъжливи и са част от стандартната руска инструкция за дезинформация", помества вестникът нейно изявление, цитирано от ТАСС.
Протестите в Казахстан все повече прерастват в антидържавни действия с очевиден криминален уклон. Те са своеобразен тест за състоятелност на цялата държавна система. През 2024 г. предстоят нови избори за държавен глава - след днешните събития ще видим Касъм-Жомарт Токаев или като сигурен победител в бъдещата кампания, или като слаба политическа фигура без претенции за втори президентски мандат, заключава пред "Независимая газета" ориенталистът Александър Князев.