ПП и ДБ заявиха общата си позиция, че ще подкрепят отделни политики, но не и кабинет с мандат или участие на ГЕРБ. Така и другите две партии от коалицията - ДСБ и "Да, България" застанаха зад първоначалното решение на ПП.

"Първо и най-важно - всички партии взехме решение, че коалицията няма да подкрепим правителство с мандат или участие на ГЕРБ", заяви Асен Василев на първата пресконференция на коалицията след изборната нощ на 2 април, когато те загубиха вота и останаха втори след ГЕРБ-СДС.

Кирил Петков допълни, че решението за тяхното поведение при първия мандат е взето на базата на ценности.

"Нашето решение, че няма да подкрепим ГЕРБ в първия мандат, е на база на ценности. Това, което видяхме в миналия парламент и по време на тези избори, е на база на тези ценностни различия", аргументира той общата позиция на ПП и ДБ.

Към доводите за вземането на това решение той прибави и обещанието към избирателите.

"Българските граждани трябва да си сигурни, че когато гласуват за нас, това което ние обещаваме - това и ще спазим", каза Петков.

"Ако с първия мандат ГЕРБ не успее да формира правителство, ние ще поемем отговорността и ще сформираме правителство", добави той, като формулира приоритетите, които коалицията ще подкрепя.

Сред приоритетите, за които ПП-ДБ са готови да разговарят с другите формации, Петков изреди Шенген и поскъпването на храните, като посочи, че коалицията ще работи за нова стратегия в българското земеделие.

По тези теми ПП-ДБ ще разговарят с всички партии.

"Ще говорим с всички тях, защото обещахме на българските граждани ясни политики за справяне с актуалните проблеми", коментира той.

И на първо място като приоритет постави бюджета, като най-спешната задача пред новия парламент.

"Бюджетът не може по никакъв начин заложник на разговорите между политическите партии", репликира съпредседателят на ПП заявлението на Бойко Борисов, че ГЕРБ няма да подкрепи бюджет, ако няма редовен кабинет.

Кирил Петков отчете, че кампанията на ПП и ДБ е била позитивна, но това не е било достатъчно.

Снимка: Булфото

"Въпреки, че направихме една много позитивна кампания без атаки, насочена към бъдещето, явно трябва да вършим още работа, когато 60% от българските граждани не са избрали да гласуват, това показва, че работата е пред нас", коментира Петков.

"Не можем да подкрепим правителство с кадруването на Бойко Борисов", каза от името на ДСБ и председателят на партията Атанас Атанасов.

И посочи, че няма как да бъдат заедно с ГЕРБ, "най-малкото заради Мишо Бирата и Руско-турски поток". Атанасов изведе аргумента, че коалицията им не е "орган за реабилитация, нито сме орган за амнистия".

Христо Иванов потвърди, че решението за поведението на коалицията при първия мандат, е обща позиция на трите партии. И направи самокритика.

"Нашата оценка е, че на тези избори обединението ни не успя да постигне своя пълен потенциал", заяви лидерът на "Да, България" и съпредседател на ДБ. Но, по думите му, то ще бъде развивано и надграждано.

Снимка: Булфото

"Оттук нататък следва изпълнението на мисля, най-важното обещание, което дадохме - да бъде възстановена парламентарната република и парламентарното управление в България, и то по начин, който да може да реализира всички онези приоритети, за които говореха и колегите преди мен", коментира той.

Иванов изведе и приоритета на ДБ - съдебната реформа. "Без дълбока сериозна реформа в правосъдието, нито една от тези цели не може и няма да бъде постигната", каза лидерът на "Да, България".

И той, и Асен Василев и Кирил Петков благодариха на всички, гласували за ПП-ДБ. Василев, отчете, че обиколили над 1000 населени места по време на кампанията, а ако има следваща - ще обиколят и останалите.

"Това, което е ясно, че не успяхме да убедим достатъчно български граждани, че европейският път на България си заслужава те да излязат и да гласуват", отчете като слабост на формацията той. "Това, което трябва също така трябва да отчетем, е че имаме сериозни проблеми в изборния процес - пет пъти повече невалидни бюлетини", посочи Василев. И обобщи, че на този вот е имало над 45 хиляди невалидни бюлетини в тези избори, при по-малко от 9 хиляди на предишните избори.

По думите му в почти 17% от секциите има разминаване между гласовете, които са вписани в машината и гласовете, които са вписани в секционните протоколи. Сред проблемите на изборния процес той включи и факта, че в 2600 секции мобилните устройства не са предавали на живо броенето на бюлетините. В същото време в 303 секции въобще не е имало видеонаблюдение, а в 225 то е било с прекъсвания.

Василев установи и системен проблем с провеждането и отчитането на изборните резултати в страната. За всички тези проблеми  ПП-ДБ е изпратила писмо до ЦИК още вчера. "Ако искаме да сме нормална европейска държава, трябва да се научим да провеждаме честни и свободни избори", категоричен беше Асен Василев.

Четиримата лидери на коалицията предпочетоха да се ограничат до кратък брифинг с изявления, като не се впуснаха в дълъг анализ и в отговори на журналистически въпроси.