Новият посланик на САЩ е вече в България. Какво знаем за Кенет Мертен?
Дипломат с богат опит, работил както и в критичната точка Хаити, така в миналата успешно по пътя към Еврозоната Хърватия
"България е стратегически партньор и съюзник на Съединените щати. От нейното присъединяване към НАТО през 2004 г. България последователно демонстрира своя ангажимент към Алианса. Тя допринесе със сили и даде жертви в Ирак и Афганистан. Непровокираната и неоправдана война срещу Украйна прави нашата последователна тясна координация с България още по-наложителна, особено имайки предвид разположението на държавата на Източния фланг на Европа".
Това казва Кенет Мертен на 29 ноември 2022 година, когато Комисията по външни отношения на Сената разглежда номинацията му за посланик на САЩ в България.
Днес - няколко месеца по-късно, той вече е в страната ни, за да приеме поста от Херо Мустафа, чийто мандат приключи в началото на март. Освен, че е смятан за висш дипломат с ранг кариерен министър в Държавния департамент, зад гърба си Мертен има още две посланически назначения ‒ от 2012 г. до август 2015 г. в Хърватия, а преди това - в Хаити от 2009 г. до юли 2012 г. По време на задграничните си назначения той работи и в посолството на САЩ в Париж, Дипломатическата мисия на САЩ към Европейския съюз в Брюксел и посолството на Бон по време на обединението на Германия.
Опитният дипломат става американски посланик у нас в ключов момент на политически сътресения, нестихващата война в Украйна, както и усложнените отношения на Русия и с ЕС, и със САЩ. Впечатление прави, че той е доказал уменията си както в Хаити - държава, която премина през опустошително земетресение, размирици и убит в дома му президент, така и в близката до нас Хърватия, която по негово време извървя важната част от пътя към Еврозоната. Цел, към която се стреми и България.
Ето някои от акцентите в неговата житейска и професионална биография.
Няколко висши образования, говори пет езика и има две дъщери
Кенет Мертен е роден пред 1961 година в Сейнт Луис в щата Мисури, но смята за свой роден град Хъдсън, Охайо, където се е преместил, когато е бил на 12 години, сочи биографична справка, публикувана от американското посолство у нас.
Пътят му към дипломацията е бил вдъхновен от учител по история в гимназията. През 1983 година завършва университета "Маями" в Охайо с бакалавърска степен по дипломация и международни отношения, а след това взима и магистратура по публична администрация от Американския университет във Вашингтон.
Учил е още в университета "Екс-Марсилия" във Франция и в университета "Карл Франценс" в Австрия.
През май 2010 г. той открива учебната година в университета "Маями" с реч пред повече от 10 000 участници и получава почетна докторска степен от университета.
Кариерата му стартира през 1987 г., когато започва работа в дипломатическата служба на САЩ. Както вече беше отбелязано - той е бил посланик на САЩ в Хърватия и Хаити, а последната му мисия е като шарже д`афер на американското посолство в Хаити.
В момента Мертен е женен за Сюзън Грийнман Мертен, с която имат две дъщери - Керъл и Елизабет.
Дипломатът говори и общо пет езика - хаитянски креолски, френски, немски, испански и, разбира се, английски.
Дипломатическата мисия в Хаити
"Мандатът ми като посланик на САЩ в Хаити - време, през което се сблъсках с най-лошото природно бедствие в модерната история на страната, с епидемия от холера и с ураган, ми даде многобройни възможности да демонстрирам пълен спектър от управленски и политически умения, както и умения в публичната дипломация. Аз ръководих посолство, което увеличи своя състав с 20 процента, управлявах целия набор от мерки на правителството, когато нашето посолство в Хаити започна да предоставя 1,2 милиарда щатски долара в подкрепа на възстановяването на страната, и осигурих ефективен преход от военна мисия с персонал от 22 000 души до по-малка хуманитарна мисия с цивилно ръководство" - така Мертен сам описва времето, прекарано като посланик в Хаити.
Освен в справянето с последствията от опустошителното земетресение през 2010 година, Мертен има ключова роля и в президентските избори в Хаити през 2015-2016 година, когато той е специален координатор.
"Досега Съединените щати са отделили повече от 31 милиона долара за подкрепа на трите кръга от изборния цикъл", казва през 2015 година дипломатът в пресконференция за изборите и погледът им от Вашинтон.
Съединените щати предоставиха допълнителни 2,8 милиона долара за оборудване на Националната полиция на Хаити за осигуряване на сигурност около изборите. Тази поддръжка включва преносими осветителни тела, важни части за ремонт на превозни средства, добавя дипломатът.
Той неколкократно говори пред хаитянския народ, като обещава честни избори, а постът на специален координатор напуска през януари 2017 г. по време на президентския преход на Доналд Тръмп.
Мандатът в Хърватия
Този пост Кенет Мертен заема през 2012 г. Самият той подчертава, че докато е бил посланик в държавата е работил рамо до рамо с хърватските власти за постигането на членството в Европейския съюз.
"Успешно се застъпвах на всички нива на управление в Хърватия, включително пред държавните глави, за връщането на собствеността на евреите от предвоенно време на хърватската еврейска общност, като резултатът беше първата реституция на еврейска собственост от обявяването на независимостта на Хърватия. Моите усилия също положиха основите на построяването на терминал за втечнен газ в Хърватия, като по този начин страната стана по-енергийно независима - нещо, което е от изключително значение в днешни дни", обяснява още той по време на разглеждането на кандидатурата му за посланик в България.
Каква ще е мисията му в България
Освен за подобряването на двустранните отношения между САЩ и държавата ни, Мертен си поставя за цел да подкрепя усилията на България да засилва своята енергийна сигурност, включително с помощта на технологии и експертиза на американски компании.
Той също така обръща внимание на стремежа на страната ни към енергийна диверсификация, а също така е категоричен, че ще я подкрепя в усилията ѝ "да се противопостави на вредното влияние от Русия".
"Има огромен потенциал за стимулиране на нашите отношения и за разширяване на търговските интереси на САЩ в ключови области като технологиите и иновациите, земеделието, образованието и предприемачеството, инфраструктурата и по-специално - енергетиката", категоричен е новият американски посланик.