Седем републикански кандидати за президент на САЩ се изправиха във втория президентски дебат за изборите през 2024 г. в Сими Вали, Калифорния. Отново отсъстваше лидерът в надпреварата за партийната номинация - бившият президент Доналд Тръмп, пише в. "Вашингтон Пост".

Първият дебат сякаш постави бизнесмена Вивек Рамасуами на картата за много избиратели, но бившият губернатор на Южна Каролина Ники Хейли като че ли набра най-голяма инерция от него. Нито един от тях обаче не е близо до това да лиши Тръмп от трета поредна президентска номинация на Републиканската партия, пише изданието в анализ за втория дебат, като изброява печелившите и губещите до този момент.

Победители

Ники Хейли

Силната страна на първоначалното представяне на Хейли в дебата беше директното справяне с проблемите и това, че изглеждаше като сериозен кандидат, който може да се хареса на всички части на партията. И макар че в сряда вечерта тя може би имаше малко по-малко въздействие, отколкото в първия дебат, в по-голямата си част тя отново го постигна.

След като няколко кандидати не успяха да отговорят директно на въпросите за стачката на Обединените автомобилни работници, Хейли се позова на това, което другите вероятно биха искали да направят: въздействието на инфлацията върху работниците.

Снимка: БТА/AP

По-късно тя даде един от най-съдържателните отговори по темата за здравеопазването. На този и други въпроси тя не изглеждаше да се опитва да се измъква от въпросите толкова, колкото другите кандидати.

Хейли спечели най-много от първия дебат с това, че беше познат кандидат, който демонстрира широка привлекателност - като не отчужди избирателите, подкрепящи Тръмп. Тя вероятно запази това предимство и се приближи до възможността един ден да замени губернатора на Флорида Рон ДеСантис като водеща, всъщност донякъде жизнеспособна алтернатива на Тръмп.

Доналд Тръмп

Дебатът беше по-неуспешен от първия, а решението на Тръмп да пропусне тези дебати все повече се оправдава, поне в стратегически план.

Макар че кандидатите си отправиха някои ранни забележки, те отслабваха с напредването на вечерта. Кандидатите също така толкова много говореха един през друг - а модераторите на Fox Business се мъчеха да ги укротят - че това лиши дебата от истинско протичане.

Сякаш ставаше дума за група кандидати, които се борят да бъдат забелязани от електорат, който като цяло не се интересува от избора, който те се опитват да предложат.

Снимка: БТА/AP

След два дебата стана ясно, че единственото нещо, което ще промени тази надпревара, са личните проблеми на Тръмп, които внезапно ще го застигнат по начин, който малко от настоящите доказателства предполагат.

"Обамакеър"

Вярно е, че републиканците до голяма степен са се отказали от стария си стремеж да се отърват от все по-популярния закон за здравеопазването. Но в сряда вечерта се появи един поразителен момент. Когато бившият вицепрезидент Майк Пенс беше многократно попитан дали все още иска да отмени закона - както той и Тръмп обещаха, но не успяха да направят - той неколкократно лавира.

Първоначално говори за масовите стрелби и премина към атака срещу ДеСантис (един от многобройните случаи, в които той направи това, след като избегна въпрос).

След това го попитаха отново и той отново се отклони, като се насочи към атака срещу Тръмп за това, че иска да "консолидира повече власт в изпълнителната власт".

Снимка: БТА/AP

В крайна сметка Пенс само каза, че цялото финансиране на "Обамакеър" ще се извършва от щатите. Това е далеч от мястото, на което са се приземили предишните дебати на републиканците, когато вероятно не е имало по-голямо обещание от отмяната на закона.

Губещи

Дебатите на републиканците

Кандидатите не понечиха да критикуват Тръмп за много неща. Но едно нещо, за което дори ДеСантис беше готов да заговори за него - макар и на практика да повтори това, което бившият губернатор на Ню Джърси Крис Кристи току-що беше казал - беше пропускането на дебатите от Тръмп.

"Доналд Тръмп - той се крие зад стените на голф клубовете си и не се появява тук, за да отговаря на въпроси, както всички останали сме тук, за да отговаряме", каза Кристи. "Той увеличи дълга със 7 трилиона и би трябвало да е в залата, за да отговаря на тези въпроси".

ДеСантис бързо се намеси и, донякъде неловко, повтори тезата.

Снимка: БТА/AP

"Знаете ли кой друг липсва всъщност? Липсва Доналд Тръмп ", каза ДеСантис. "Той трябва да бъде на тази сцена тази вечер. Той ви дължи да защити стореното - той добави 7,8 трилиона към дълга, което създаде предпоставки за инфлацията, която имаме."

По-късно Кристи заяви, че скоро ще нарича Тръмп "Доналд Дък".

Фактът, че кандидатите се стремят към това да подтикват Тръмп към дебат, е отражение на състезанието. Кандидатите се нуждаят от нещо, което да пробие бронята на Тръмп, а отказът му да дебатира не помага. Републиканските избиратели все по-често нямат нищо против Тръмп да пропуска дебатите. Така че те поне трябва да се опитат да го примамят да се върне.

Но в края на краищата кампанията на Тръмп просто призова за отмяна на бъдещите дебати.

"Националният комитет [на Републиканската партия] трябва незабавно да сложи край на всякакви по-нататъшни първични дебати, за да можем да насочим огъня си към Кривия Джо Байдън и да спрем да губим време и пари, които биха могли да отидат за изселването на Байдън от Белия дом" - заяви щабът на Тръмп.

Рон ДеСантис

Един от съюзниците на ДеСантис отбеляза пред "Семафор" преди дебата: "Ако той не се справи добре тук, според мен трябва да се откаже - ако не иска да бъде опозорен".

Той не се справи особено добре. Но нещо повече, нямаше нищо, което да изглежда вероятно да спре отстъплението му.

Снимка: БТА/AP

Приносът на ДеСантис беше многото приказки за Флорида, от които кампанията му веднъж подсказа, че се отучва. Освен това неоригинален опит да говори за Тръмп непосредствено след като Кристи каза почти същото. Непрекъснато нелепите му маниери.

От щаба му в един момент се оплакаха от малкото време, което му е било предоставено, но той не използва добре времето, с което разполагаше. Това беше и симптом за все по-нарастващото му превръщане в несъществуваща личност в надпреварата.

Въпросът за помощта за Украйна като крайъгълен камък

Въпросите за помощта за Украйна предизвикаха някои от най-хаотичните размени на реплики по време на дебата, когато кандидатите спориха дали да продължат да подкрепят усилията на Киев да се защити от продължаващата руска инвазия.

ДеСантис, който по-рано тази година беше широко критикуван за това, че обяви руското нахлуване в Украйна за "териториален спор", в сряда вечерта се зарече, че ще сложи край на войната, въпреки че не уточни как ще го направи.

"В наш интерес е да сложим край на тази война и точно това ще направя като президент", заяви ДеСантис. "Ние няма да имаме празен чек. Няма да има американски войски и ще накараме европейците да направят това, което трябва да направят".

Снимка: БТА/AP

ДеСантис веднага беше разкритикуван от бившия посланик в ООН Ники Хейли - която му каза, че войната "никога не е била териториален спор" - и от сенатор Тим Скот (щата С.К.), който изложи аргументи в полза на това подкрепата за Украйна да продължи.

"Деветдесет процента от средствата, които изпращаме на Украйна, са гарантирани като заем", казва Скот. "Нашият национален жизнен интерес е да разрушим руската армия. Чрез разрушаването на руската армия ние всъщност поддържаме родината си в по-голяма безопасност ... Едно нападение на територията на НАТО би въвлякло нас и нашите войски [във войната]. Като рушим руската армия, ние намаляваме, ако не и елиминираме вероятността от нападение срещу територията на НАТО."

Предприемачът Вивек Рамасвами, който се опитваше да прекъсне Скот, скочи след като сенаторът от Южна Каролина приключи, за да каже, че трябва да се "изравнят с американския народ" относно войната в Украйна. "Това, че [руският президент Владимир] Путин е ... зъл диктатор, не означава, че Украйна е добра", каза той.

Хейли се намеси: "Победата за Русия е победа за Китай. Победата за Русия е победа за Китай."

Рамасвами я прекъсна и продължи: "Китай е истинският враг и ние тласкаме Русия още повече в обятията на Китай", каза той и призова за "разумен мирен план" за прекратяване на войната.

Бившият вицепрезидент Майк Пенс се включи и извика: "Вивек, ако оставите Путин да получи Украйна, това ще е зелена светлина за Китай [да] вземе Тайван! Мирът идва чрез сила!"

След дълги престрелки модераторите се обърнаха към бившия губернатор на Ню Джърси Крис Кристи, за да го попитат дали Съединените щати не са се фокусирали прекалено много върху Украйна и недостатъчно върху заплахата от Китай, Русия и Иран, които установяват по-тесни връзки.

Снимка: БТА/AP

"Всички те са свързани", каза Кристи. "Китайците плащат за руската война в Украйна. Иранците доставят по-усъвършенствани оръжия, а сега и севернокорейците, с насърчаване от страна на китайците. Наивността на някои от хората на сцената е изключителна", добави Кристи.

Както и по-рано по време на дебата, Кристи - един от най-яростните критици на бившия президент Доналд Тръмп сред основните кандидати на републиканците - използва въпроса, за да се нахвърли върху забележките на Тръмп, демонстриращи симпатии към Путин в миналото.

"Трябва да кажем точно сега, че китайско-руският съюз е нещо, срещу което трябва да се борим, и няма да го решим, като отидем и се прегърнем с Владимир Путин", каза Кристи. "Е, Доналд Тръмп каза, че Владимир Путин е блестящ и велик лидер. Това е човекът, който убива хора в собствената си страна, а сега, като не му стига кръвта, отива в Украйна, за да убива невинни цивилни и да отвлича 20 000 деца."

Кристи предупреди, че ако някоя от териториите в Украйна бъде отстъпена на Русия, тогава Путин ще нахлуе в следващата Полша.

Сред депутатите от Републиканската партия нараства разногласието по въпроса дали САЩ трябва да продължат да подкрепят усилията на Украйна да се бори с руската инвазия.

Тръмп и някои републиканци от Конгреса призоваха за прекратяване или забавяне на помощта за Украйна, в рязък контраст с лидера на малцинството в Сената Мич Макконъл и други, които твърдо подкрепят Украйна. Миналия месец Макконъл заяви, че "няма извинение" Конгресът да не подкрепи по-голяма помощ за Украйна.

Председателят на Камарата на представителите Кевин Маккарти заяви, че подкрепя Украйна, но не и "празен чек", докато твърдо десни депутати от Републиканската партия, като Марджъри Тейлър Грийн и Мат Гаетц все по-често се изказват против изпращането на помощ за Украйна, припомня "Вашингтон Пост".