Вчера лично премиерът допусна либерализиране на режима.

"Абсолютно съм убеден, че във времето особено до 20.00 часа в ресторантите не трябва да се пуши. Разбира се, когато приехме тази забрана, ми се виждаше прекалено, ако има отделно помещение в ресторанта, което не пречи на останалите, и някой иска да пуши, да трябва задължително да излиза навън. Затова може би най-правилното е, след като е толкова важна темата и толкова се коментира от обществото, да се повдигне в парламента и нека да я обсъдят", каза Бойко Борисов. Той уточни, че след 22 часа, ако има отделно помещение, може да се разреши пушенето, защото след този час всяко работещо семейство се е прибрало.

Неотдавна независими депутати внесоха предложение за отмяна на пълната забрана, което здравната комисия на парламента ще обсъжда тази седмица.

"Гъвкавост, а не отмяна на пълната забрана за пушене на закрито, би било решение за бизнеса", заяви днес Делян Добрев, като уточни, че е склонен на връщане на стария режим, защото отговаря за туризма, предаде Дарик.
Той добави, че има среща с представители на хотелиерите и ресторантьорите, които се оплакват от голям спад в оборотите, за да чуе техните искания, но крайното решение трябва да бъде взето след дебат в Народното събрание. Министърът все пак изтъкна, че много от тях са се адаптирали, изнасяйки отоплителни уреди край заведенията.

Добрев посочи несъгласието си с тезата, че преминаването към гъвкавост с евентуално връщане на помещенията за пушене е подигравка с бизнеса.
„Не съм съгласен, защото те предварително знаеха какъв е периодът, в който ще могат да работят в такъв режим. Не съм и казал в момента, че трябва да бъдат обособявани отново зали и да се връща старият режим. Не давам решение, просто казвам, че е хубаво да се мисли за определена гъвкавост, може би по-скоро свързана с час, след който няма малки деца, няма хора, на които пушенето пречи да се хранят, евентуално някакъв такъв подход", каза още той.

Добрев добави, че като министър няма да бъда вносител на тези промени, най-малкото защото те ще отнемат много време. "Тук се касае за предстоящи празници. По-бърза промяна би могла да стане от името на народните представители", допусна той.

Категорично няма да подкрепя промените в Закона за тютюнопушенето, които депутатите от Здравната комисия ще разгледат в четвъртък, заяви обаче пред БНТ министърът на здравеопазването Десислава Атанасова.

“Не сме склонни на никакъв компромис. Аз като здравен министър няма да подкрепя да се разреши отново да се пуши в закрити обществени места. Не следва да противопоставяме бизнеса и здравето и да коментираме какви са загубите на бизнеса и на заведенията. Може да коментираме какви са разходите за здравеопазване, какви са разходите за онкология, за лекарства, за лечение на сърдечно-съдови заболявания, тоест двете неща изобщо не са съпоставими“, добави тя.

"Сдружение „България без дим” очаква подкрепа от гражданите за отстояване на забраната за тютюнопушене, очакваме всички, които я подкрепят, да дойдат  пред сградата на парламента на „Дондуков” в 14.00 часа в четвъртък", коментира пред „Фокус” и д-р Маша Гаврилова, експерт към сдружението.

„Очакваме, докато комисията заседава, да дойдат хората, които ще покажат, че искат в заведенията да имат среда без тютюнев дим”, каза д-р Гаврилова.
 
"Времето, от което е въведена забраната е кратко – пет месеца, от които три са летни и хората са пушели навън и няма категорични данни, през НАП или НСИ, които да говорят за толкова рязък спад на обороти, както твърдят ресторантьорите - за 80%", каза още тя.
Гавраилова добави, че има становище на Световната здравна организация, че каквато и вентилация да има, тя не може да осигури такива зони, които да защитят напълно от тютюневия дим кръвоносните съдове и белия дроб.

Да се разреши ли пушенето в заведения след 22? - Анкета