Папандреу прави ново правителство
Гръцкият премиер Георгиос Папандреу ще състави ново правителство и ще поиска вот на доверие от парламента, след като коалиционните преговори с опозицията се провалиха.
Опозиционната партия Нова демокрация постави неприемливи условия за създаване на коалиционно правителство и това прави невъзможно включването на нейни членове в състава на кабинета, заяви Папандреу, цитиран от ИТАР-ТАСС.
"Утре ще съставя ново правителство и след това ще поискам вот на доверие", каза гръцкият премиер.
Обръщението бе излъчено в края на драматичен ден на улични протести на политическо напрежение.
По-рано правителствени източници казаха, че Папандреу е предложил да подаде оставка и да даде възможност за формиране на правителство на националното единство, ако опозицията се съгласи с ясен план за продължаване на реформите.
Източник от Нова демокрация на Самарас каза, че консерваторите поставили като условия за участието си в кабинета предоговарянето на спасителния план на МВФ и ЕС.
Съветник на премиера, пожелал да остане анонимен, заяви пред агенция Ройтерс, че дебатите по вота на доверие за новото правителство на Папандреу ще започнат в неделя вечерта, а самото гласуване ще бъде във вторник до полунощ.
Папандреу не е съобщил публично как ще изглежда новото правителство, но се очакват големи промени, отбелязва АП. Ключови фигури, включително министърът на финансите Георгиос Папаконстантину, може да бъдат сменени.
Премиерът се мъчи да овладее недоволството в собствената си партия срещу новия петгодишен план за реформи и икономии, който е основно изискване към Атина, за да продължи финансирането по договорения миналата година спасителен план от ЕС и МВФ в размер на 110 милиарда евро, отбелязва АП. Без продължаване на финансирането от спасителния заем, Гърция ще изпадне в неплатежоспособност, която ще се отрази на световната икономика, както и на еврозоната, посочва агенцията.
В сряда Гърция бе парализирана заради 24-часова обща стачка, свикана от синдикатите в знак на протест срещу новите драстични мерки за икономии на правителството.
Новите мерки за икономии са включени в средносрочна програма на правителството за оздравяване на икономиката, която трябва да бъде гласувана от парламента до края на месеца. Приемането й е обвързано с по-нататъшното финансиране на Гърция за излизане от кризата.
За тази година програмата предвижда икономии в размер на 6,4 млрд., а до 2015 г. - 28,3 млрд. евро, които трябва да дойдат от данъци, съкращения на държавни служители, орязване на разходите и доходите.
Синдикатите протестират също и срещу плановете на правителството за ускорена разпродажба на държавна собственост на обща стойност 50 млрд. евро, които Гърция трябва да събере до 2015 г. по настояване на кредиторите от Европейския съюз, Европейската централна банка и Международния валутен фонд, за да покрие дълговете си.