Това съобщи финансовият министър Симеон Дянков преди заседанието на бюджетната, икономическата и здравната комисии в парламента, което обсъжда бюджета.

По думите му, ако се наложи да се режат още разходи, това ще засегне всички министерства с изключение на здравното, образователното и социалното.
Трябва страхотно рязане и за него ще получите подкрепа, каза депутатът от ДПС Йордан Цонев. "Ако не изтеглите проектобюджета и не преразгледате числата, ще се стигне до актуализация на бюджета много преди полугодието", коментира той.

Прогнозата за ръст на икономиката може да бъде намалена между първо и второ четене на закона. Засега тя остава 2.9%, както и увеличението на минималната заплата, каза още Дянков, цитиран от Дарик.

Дянков е категоричен, че бюджетът е изпълним и при растеж от 1%. "Аз като елементарно смятащ, се опитвам да си обясня как при 1% ръст на Брутния вътрешен продукт ще се получи 9-10% ръст на приходите от ДДС. Днес разбрахме, че са ни дали един материал, който е доста далеч от сериозна проработка на истински бюджет", иронично коментира депутатът от БСП Румен Овчаров, предаде БНТ.

"Както и да бъде преработен проектът за бюджет за 2012 г., заложеният дефицит от 1,35 на сто няма да бъде увеличаван". Той обаче се застрахова, че при лош сценарий, като страна с малка икономика, може да ни бъде трудно да се вмести в този дефицит. Имаме обаче буфер до три процента, колкото предвиждат Маастрихтските критерии, отбеляза Дянков.
Министърът коментира това по повод днешните прогнози на ЕК за растеж в България от 2.3% за 2012 г. и дефицит от 1.7%.
Леко съм изненадан, приятно, от това, че ни дават 2,3% икономическа прогноза, аз бих очаквал, че и нашата прогноза ще бъде по-ниска", коментира вицепремиерът.

По този показател България е четвъртата най-бързо развиваща се икономика в ЕС. Това е обаче на фона на почти нулев растеж в целия ЕС, добави той.

Според Дянков положението в Европа става много тревожно, "по-тревожно от тази година, по-тревожно от миналата година, така че ние ще се готвим и за по-сериозен сценарий", каза той по повод прогнозата за ръста на икономиката.

В тази ситуация още по-важни стават реформите - в администрацията, здравеопазването и социалната сфера, каза Дянков. Като пример за реформа в администрацията той посочи разформироването на структурата на Държавния резерв и съкращаването на щата й от около 600 души. Сега същата функция ще се изпълнява от нова агенция с щат от около 40 души, каза вицепремиерът, цитиран от БТА.
Реформата в болничната помощ обаче тепърва предстои, а реформата в пенсионната система е закъсняла, каза Дянков. Според него трябва да се направи нов анализ доколко стабилен ще бъде бюджетът на НОИ при увеличаване на пенсионната възраст чак от 2021 г. В момента 2 млрд. лв. от държавния бюджет отиват за пенсии, тоест половината от изплащаните пенсии се покриват от данъците, каза Дянков.

По отношение на държавния дълг моето виждане е, че не трябва да вземаме повече заеми, освен за разплащане на натрупани вече задължения - в случая еврооблигациите, чийто падеж настъпва през януари 2013 г. и за изплащането на които ще се търси нов заем, коментира той. Той каза това по повод обвиненията на опозицията, че в бюджета е заложено увеличение на външния дълг до 19% от БВП. От ДСБ заподозряха, че парите са за АЕЦ "Белене".

Правителството запазва решението си минималната работна заплата да се увеличи от 1 май до 290 лева и се търси вариант за увеличение на минималните пенсии, каза още Дянков.

Той отново заяви, че няма да намери допълнителни средства за земеделските производители, тъй като предстои изключително трудна година в цяла Европа и парите трябва да се пестят, а не да се увеличават разходите.