Това съобщи вътрешният министър Цветан Цветанов. Агентът от ДАНС е работил по прослушване на разговорите в реално време, т. нар. акаунт, уточни Цветанов, който говори на кръгла маса: "Необходими законодателни промени в нормативната уредба на специалните разузнавателни средства". Тя се проведе в Народното събрание под домакинството на подкомисията за контрол на СРС, предаде БТА.

"Има подозрения за изнасяне на информация и към служител на Специализираната дирекция за оперативно-технически операции (СДОТО) към МВР в Добрич, който няма необходимата подготовка и е проявил немарливо отношение, за което ще се насрочи дисциплинарна проверка", каза още Цветанов. До момента обаче няма доказателства, че той е свързан със скандала с изтеклите записи, а само, че е предоставил паролата си на други служители, които така са получили достъп до информацията, събрана със СРС-та, и сам прослушвал такива разговори.

Цветанов уточни, че двамата служители, които са се "провалили" на детектора на лъжата, не се познават. Останалите им колеги, които също са имали пряко отношение към използваните СРС-та по скандалните записи, са минали успешно изследването, съобщи БГНЕС.

"Полиграфското изследване е метод, който не може да бъде ползван като доказателство, но може да бъде използван за регулиране на целия процес за използването на СРС-та. Това, на което ще заложим, специално като изискване на служителите от СДОТО в цялата страна, е периодично на шест месеца да минават на полиграфско изследване, заяви Цветанов.

31 млн. лева ще бъдат необходими за техническо обезпечаване на работните места на служителите, които прилагат СРС, съобщи той, цитиран от "Фокус".
„Ще подобрим техническите параметри за увеличаване на контрола и гаранция, че няма да има злоупотреба, през цялото време работните места в СДОТО, където се подслушват разговорите, ще бъдат под видеонаблюдение. При регистрирането и въвеждането на паролата в лог-файловете, ще остава като една по-дълга следа снимката и паролата на съответния колега", уточни вицепремиерът.

Главният прокурор Борис Велчев пък поиска по време на дискусията да се ограничи кръгът на престъпленията, за разкриването на които се ползват СРС-та.
"Живеем във време, в което се забелязва сатанизиране на специалните разузнавателни средства", каза той и изтъкна, че броят на поисканите СРС се увеличава с всяка година, а в същото време резултатът от тях почти не се е променил.
Главният прокурор посочи, че не е необходимо и министърът като политическо лице да разрешава прилагането на СРС. Нямало нужда от това, след като има разрешение от съда. По думите му обаче ще бъде изкуствено да се вади подслушването от МВР, тъй като така се разкъсват оперативни функции на две места.

Правосъдният министър Маргарита Попова коментира на свой ред, че сега съдебният контрол е само първоначален, но не е регламентиран последващият - когато има събрана информация извън наказателните производства. Според нея не е необходим друг държавен орган, който да контролира тази дейност, тъй като от съдебния контрол по-добро няма.
В министерството обаче смятат, че искащият прилагане на СРС-та трябва да направи мотивирана защита, че няма друг начин за събиране на информацията. "Трябва детайлно да се разработи използването на СРС по проблемите на националната сигурност. В момента тази тема е бяло поле в закона", констатира още Попова.

Миналата седмица прокуратурата предложи хора, които са станали "жертви" на подслушване, да могат да получават обезщетения.