Атентатът е станал към 6,45 ч. местно време (2,15 ч. по Гринуич), съобщи афганистанската полиция.

Осем от убитите 12 души са граждани на Република Южна Африка, които работели за частна авиокомпания. Това съобщи говорител на южноафриканското външно министерство, цитиран от Франс прес, на която се позова БТА.
"Мисията ни в Исламабад в Пакистан, която има също акредитация в Афганистан, ни информира, че 8 южноафриканци са сред жертвите на взрива в Кабул рано тази сутрин", посочи говорителят.

Отговорност за самоубийствения атентат, насочен срещу чужденци, пое афганистанската бунтовническа групировка Хезб-и-Ислами.  Тя заяви, че атентатът е бил извършен от жена като отмъщение за антиислямския американски филм.

Говорителят на групировката Зубаир Сидики пое отговорност за атентата чрез телефонно обаждане до АФП от неизвестно място, съобщи БГНЕС.
"Бомбеният атентат беше извършен от 22-годишна жена на име Фатима. Той е отговор на обидата към нашия Пророк", заяви говорителят.
Извършването на самоубийствени атентати от жени е рядкост в страната.

Атентатът е извършен ден след като протести в Афганистан заради филма "Невинността на мюсюлманите" за първи път прераснаха в насилие и стотици разгневени мъже хвърляха камъни срещу американска военна база, влязоха в сблъсъци с полицията и скандираха "Смърт на Америка".

Филмът, за който се смята, че е бил продуциран от малка група християни екстремисти, предизвика бурни протести пред американски посолства в около 20 страни, при които преди днешния атентат загинаха 19 души.

Хезб-и-Ислами е втората по големина бунтовническа групировка в Афганистан след талибаните и е оглавявана от бившия главатар на муджахидините Гулбудин Хекматиар, експремиер на страната.

Протестите продължават

В Афганистан избухнаха нови сблъсъци между полицията и студенти, които изразиха гнева си, като изгориха снимки на американския президент Барак Обама. Демонстрантите скандираха "Смърт на Америка" пред университета в град Кундуз и хвърляха камъни по служителите на реда.

Стотици хора излязоха да протестират в Индонезия срещу антиислямския филм. Около 200 демонстранти се събраха пред генералното консулство на САЩ в град Медан. Протестиращите подпалиха гуми и скандираха антиамерикански лозунги. Те настояха САЩ да вземат мерки срещу създателите на филма. В град Макасар студенти стъпкаха американски знамена.

Сблъсъци между силите за сигурност и демонстранти избухнаха още в индийската част на Кашмир. Демонстрантите изгориха американски знамена и чучело на Обама, а заради стачка, организирана като протест срещу филма, спря движението на обществения транспорт в град Шринагар и беше преустановена работата в предприятия. Полицията използва сълзотворен газ и прибягна до сила, за да разпръсне протестиращите, след като те се опитаха да влязат в главния бизнес район. Първоначално демонстрантите се оттеглиха, но бързо се прегрупираха и започнаха да замерят с камъни служителите на реда. Засега няма данни за пострадали.

Северноафриканският клон на Ал Кайда призова да бъдат убивани американски посланици и дипломати и да бъдат засилени протестите. В изявление Ал Каида в ислямския Магреб похвали убийството на американския посланик в Либия Кристофър Стивънс при атаката в Бенгази на 11 септември и заплаши с нападения в Алжир, Тунис, Мароко и Мавритания.

Ако се намираше в родния си Египет, човекът, който стои зад антиислямския филм, би получил бързо наказание, но в САЩ властите са в деликатна позиция, тъй като трябва да защитават правото му на свобода на словото и да се грижат за сигурността му, въпреки че осъждат отправеното от него послание, посочва АП. Това е парадокс, който едва ли може да бъде разбран от хората, които протестират и искат възмездие. За тях опозоряването на пророка Мохамед във филма е достатъчно основание за налагане на наказание на американския гражданин от египетски произход Накула Басели Накула.

В Америка няма нищо незаконно в това да направиш филм, унижаващ религиозна фигура. Затова случаят поставя правителството на Обама в изключително трудна ситуация по-малко от два месеца преди президентските избори в САЩ - то трябва да намери начин да изрази възмущението си от отношението на филма към исляма, без да накърни най-основната американска свобода, отбелязва още АП.