Това съобщава кореспондентът на Франс прес от Юкая, щата Калифорния Роб Глостър, цитиран от БТА.
Северно от Сан Франциско насаждения от канабис се простират в подножието на Скалистите планини в окръзите Мендосино, Хумболт и Тринити. Това е "Изумруденият триъгълник", в който отглеждането на този наркотик е публична тайна.
"Парковете и горите са залети от марихуаната", признава лейтенант Ръсти Ноу от полицията на Мендосино.
По оценка на местните власти половината икономическо производство на окръга е отглеждането на марихуана след упадъка на дърводобивната индустрия. В щат, който през 2006 г. легализира употребата на марихуана за медицински цели, от нея преживяват магазините за градинарски пособия и производителите на напоителни инсталации.
"Успешните фирми са тези, които работят с този сектор", отбелязва щатският министър на земеделието Тони Линегар.
В местния университет в Хумболт има семинар за "растежа на икономиката на марихуаната". В град Юкая "клиника", която предписва дрогата за медицински нужди, се помещава точно до наборен център на армията на САЩ. А пушачите на марихуана не се крият и палят джойнтовете си на стъпалата на окръжния съд, разказва пратеникът на агенцията. "Полицията казва: "Давайте смело, стига да не виждам и да не подушвам нищо"", казва 39-годишният Джъст. Той уверява, че открито пуши от пет години и никога не е бил санкциониран.
Полицаите се съсредоточават върху големите стопанства и пренебрегват частните лица, които отглеждат марихуана за медицински цели, стига да са картотекирани. "Занимаваме се с тези, които се възползват от медицинската система, за да забогатеят", обяснява лейтенант Ноу.
В Калифорния има 200 000 потребители на марихуана с медицинско разрешение. Мнозина обаче подозират лекарите, че щедро дават такива разрешителни срещу заплащане. Консумацията на марихуана остава незаконна по силата на федералния закон, но правителството на Обама даде да се разбере, че няма да преследва калифорнийските "клиники".
Възходът на икономиката на марихуаната дава идеи на политическата класа на щата Калифорния, който страда от огромен бюджетен дефицит. Щатският губернатор Арнолд Шварценегер смята, че е настъпил моментът да се обсъди пълното й узаконяване, макар и да заяви, че лично той е против подобна мярка.
Щатският депутат Том Амиано пък внесе проектозакон, в който на тревата се дава същия статут като на алкохола, тоест тя да остане забранена за продажба или консумация за лица под 21-години. Ако текстът бъде приет, Калифорния ще стане първият американски щат, поел по този път. Амиано изтъкна, че 56% от калифорнийците подкрепят подобна законова мярка и посочи, че това би донесло 1,3 милиард долара данъчни постъпления годишно. "Това е просто въпрос на здрав разум", уверява той.
Продажбата на марихуана за медицински цели вече носи на данъчните власти постъпления от 18 милиона долара годишно. Поддръжниците на легализацията оценяват годишното производство на канабис в щата на 14 милиарда долара годишно. За сравнение млекопроизводството достига едва половината от тази сума, а добивът на грозде - една четвърт.
Освен на силите на реда обаче узаконяването не би се харесало и на производителите, ако е придружено от тежко данъчно облагане. "Повечето хора, с които разговарям, не са чак толкова въодушевени", споделя пушъчът Джъст пред кореспондента на Франс прес.