Ако не беше смешно, щеше да е тъжно, и то за българската държавност. В името на българската държавност се надявам министърът на правосъдието вместо да обикаля телевизионните студия, и най-вероятно да заявява неверни твърдения с откровено политически характер, които уронват престижа на съдебната власт и по този начин засягат всеки един български гражданин, да заяви твърденията си в пленума на ВСС, а не да мълчи. Г-н Христо Иванов и г-жа Надежда Йорданова да не се крият. Да излезем пред българските граждани и всеки да чуе аргументите.

Това каза главният прокурор Иван Гешев преди заседанието на пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС), на който ще се разглежда искането за отстраняването му от поста. То е по инициатива на министъра на правосъдието Надежда Йорданова.

"На предишния пленум разбрах, че участвам по право във Висшия съдебен съд, а не във Висшия съдебен съвет. Разбрах, че прокуратурата е централизирана, въпреки конституционни промени още 2016 на Христо Иванов. Разбрах, че прокуратурата, а не МВР разкрива престъпления. Разбрах, че прокуратурата води съдебното следствие, а не съда. Очаквам да повиша нивото си на правни и общи знания. Надявам се да не се страхуват за върховенството на закона и защита на правата на човека. Откритост и публичност от Прокуратурата има достатъчно", каза още Гешев.

"Готова съм за дебат и в двете посоки. С отстраняването на Иван Гешев от поста главен прокурор ще се реши обстоятелството, че България е крайно време да получи главен прокурор, който дължим на обществото, защитава правата на хората , а не ги нарушава и не се прикрива зад полицейско насилие", заяви правосъдният министър Надежда Йорданова на влизане на заседанието на ВСС.


След решение на ВАС Висшият съдебен съвет ще разгледа и искането за прекратяване на мандата на Гешев, внесено от служебният правосъден министър Янаки Стоилов.

Съществува възможност двете искания да бъдат обединени и това да отложи днешното решение на Пленума.

Надежда Йорданова коментира, че първо трябва да се види дали такова предложение ще бъде направено и после да се запознае с мотивите му. Тя допълни, че ще поддържа и другото искане за отстраняване на Гешев, внесено от Янаки Стоилов, но двете искания се намират на различен етап на разглеждане от ВСС.

"Предстои да видим дали двете производства ще бъдат обединени. В правилата е допусната такава възможност. Конкретната трудност е, че и двете производства се намират на различен етап от своето развитие. Затова казах, че предстои да видим какъв ще е дебатът в пленума на ВСС", каза още Йорданова.

По повод предстоящото окончателно приемане на промените в Закона за съдебната власт, които предвиждат закриване на специализираното правосъдие, Йорданова изрази увереност, че народните представители ще подкрепят най-добрите предложения.

Правосъдният министър коментира и отправената заплаха към обвинител от Специализираната прокуратура.

"Заплахата към всеки магистрат е сериозен въпрос, подхождаме с тревога и вземаме мерки за гарантиране на тяхната безопасна и спокойна работа. В конкретния случай мерките са още по-засилени", обяви тя.

Йорданова допълни, че на 26 януари ръководителят на Специализираната прокуратура Валентина Маджарова е изпратила писмо до министъра на правосъдието с притеснения относно получени заплахи по електронната поща към прокурори.

"Още на 4 февруари са взети мерки за засилване на съдебната охрана, каза още Надежда Йорданова. - Още в началото на февруари са проведени среща с Дирекция "Охрана" и са обсъдени конкретни мерки."

Кадровиците във ВСС трябва да се произнесат по пет казуса изцяло и по три частично, за които Йорданова твърди, че прокурор №1 е нарушил Конституцията.

За да бъде Иван Гешев отстранен, са необходими поне 17 гласа, а към момента съставът на ВСС се състои от 22-ма членове.