Гешев: Причината за многото жертви на катастрофи е остарялото законодателство
Това позволява на потенциални убийци на пътя да избегнат затвора, заяви главният прокурор
Остарелите закони, които позволяват потенциални убийци на пътя да избегнат затвора, са основен проблем, заяви главният прокурор Иван Гешев на среща с близки на загинали и пострадали при катастрофи в пазарджишкото село Братаница.
Още по темата
По думите му в момента законите позволяват множество "вратички". Той посочи като пример това, че всички пътнотранспортни произшествия се квалифицират "по непредпазливост" и поясни, че това не е проблем на съдебната система, а на законодателството.
Според главния прокурор може да се приеме предложение да се квалифицират като умишлено престъпление шофирането с над определени количества алкохол и наркотици и над определени километри превишение на скоростта, вследствие на което е причинена смърт или телесна повреда.
Друга евентуална промяна в законодателството, която по думите на Иван Гешев чувствително ще намали риска от катастрофи, е дерегистриране на автомобила за пет години на водач, при който е установено, че шофира след употреба на алкохол или наркотици.
Сред другите проблеми, които главният прокурор посочи, са връчването на наказателни постановления на нарушителите и събирането на глобите. Според Гешев трябва да се въведе т.нар система за сигурно електронно връчване, която се изразява в това при получаването на книжка, водачите да предоставят електронна поща и телефон, на които в електронен формат да бъдат изпращани санкциите за констатирани нарушения.
Това, което мога да гарантирам е, че българската прокуратура ви чува и сме съпричастни с вас. Ще направим всичко възможно да спасим повече хора в бъдеще и доколкото е възможно да се получи справедливост за загиналите деца, каза още Иван Гешев на опечалените близки. За да настъпят промени трябват съвместни усилия и българската прокуратура ще бъде с вас в тази борба. Гражданското общество трябва да поиска това, което му се дължи - сигурност и справедливост. Целта ни съвместно с неправителствените организации, с църквата и вас - гражданите, е да накараме институциите, които не са си свършили работата, да я свършат, за да има справедливост за загиналите и бъдеще за живите деца, посочи още главният прокурор.
В залата на читалището в с. Братаница се събраха десетки близки на загинали в катастрофи деца и млади хора от различни градове на страната. Всички настояваха за справедливи присъди на извършителите.
Сред участниците в срещата бяха инж. Богдан Милчев, председател на Управителния съвет на Института за пътна безопасност, представители на прокуратурата, на пазарджишката полиция и Областно пътно управление - Пазарджик, кметове на населени мета и представители на Българската православна църква.