Китайският президент Си Цзинпин разкритикува днес призивите на някои хора в САЩ и в техни съюзни страни за ограничаване на зависимостта от китайските доставчици и за блокирането на процеса по споделяне на технологии, предаде Асошиейтед прес, на която е позова БТА.

В реч в рамките на видеоконферентна среща с представителите на леви политически партии от над сто страни по света, Си изтъкна, че Китайската комунистическа партия е успяла да се справи с ликвидирането на бедността в Китай и е създала нов модел за развитие.

Подобен опит следва да бъде споделян и нито една страна не бива "да възпрепятства развитието на останалите страни и да вреди на народите на тези страни посредством политическа манипулация. Трябва заедно да се противопоставим на всеки, който прибягва до технологични блокади", каза китайският лидер.

Си взе участие във видеоконферентната среща броени дни след отбелязването на стогодишнината на Китайската комунистическа партия. На церемонията в Пекин по случай отбелязването на годишнината Си заяви, че Китай няма да допусне да бъде тормозен от чужди сили и че ще накаже всеки, който се опита да направи това, припомня Асошиейтед прес.

На 5 юли Си Цзинпин обсъди с канцлера на Германия Ангела Меркел и президента на Франция Еманюел Макрон чрез видеоконферентна връзка отношенията между ЕС и Китай.

Те са разговаряли за международната търговия, опазването на климата и биоразнообразието. Засегнати са били също теми като сътрудничеството в борбата с пандемията от Ковид-19, доставките на ваксини по света, както и други международни и регионални въпроси, се казва в съобщение на германското канцлерство.

Ройтерс цитира китайската централна телевизия, според която Си Цзинпин е изразил пред двамата си събеседници надежда, че Китай и Европа ще разширят сътрудничеството си, за да реагират по-добре на глобалните предизвикателство. Китайският държавен глава е казал, че европейците може да участват по-активно в международните дела, като постигнат стратегическа независимост и предложат справедлива, прозрачна и непредубедена среда за китайските компании.

През месец май Европейският парламент замрази ратифицирането на нов инвестиционен договор с Китай, докато Пекин не отмени санкциите срещу политици от ЕС. Така бе задълбочен спорът в отношенията между Брюксел и Пекин за ограничения достъп на европейски компании до китайския пазар, припомни Ройтерс.