САЩ отказват да подкрепят резолюция на ООН в подкрепа на Украйна
Документът на световната организация е предложен във връзка с третата годишнина от началото на войната. Според източници на Ройтерс Вашингтон не приема и думите "руска агресия"
САЩ отказват да подкрепят проекторезолюция на ООН, в която се отбелязват трите години от нахлуването на Русия в Украйна, резолюция, която подкрепя териториалната цялост на Украйна и отново настоява Москва да изтегли войските си. Това съобщи Ройтерс, като се позова на трима дипломатически източници, и отбеляза американската позиция като потенциална рязка промяна от страна на най-мощния западен съюзник на Украйна.
Вашингтон също възрази срещу използван текст в изявление, което Г-7 планираше да публикува следващата седмица, който ще осъди руската агресия, казаха други двама източника на Ройтерс.
Отказът на САЩ да се съгласи с езика, който редовно се използва от ООН и Г-7 от февруари 2022 г. идва на фона на задълбочаващия се разрив между украинския президент Володимир Зеленски и президента на САЩ Доналд Тръмп, отбеляза Ройтерс.
Тръмп се опитва бързо да прекрати войната в Украйна и изпрати екип за преговори с Русия тази седмица в Саудитска Арабия без участието на Киев.
Съюзниците на Украйна използваха предишните две годишнини от войната, започнала на 24 февруари, за да осъдят отново и отново инвазията на Русия, но тази година не е ясно как Съединените щати ще подходят към отбелязването на третата годишнина.
В ООН държавите могат да решат да подкрепят резолюция до гласуването. 193-членното Общо събрание трябва да гласува в понеделник, казаха дипломати. Резолюциите на Общото събрание не са обвързващи, но имат политическа тежест, отразявайки глобален възглед за войната.
"През предишните години САЩ последователно са подкрепяли такива резолюции в защита на справедливия мир в Украйна", каза в четвъртък един от източниците, който като другите пожела анонимност при обсъждане на чувствителни въпроси.
Първият дипломатически източник съобщи, че резолюцията е подкрепена досега от повече от 50 държави, като отказа да ги посочи.
Втори дипломатически източник, който също пожела анонимност, каза: "Засега ситуацията е, че те (САЩ) няма да подпишат." Продължават усилията да се търси подкрепа от други страни, включително Глобалния юг, добави източникът.
Говорител на дипломатическата мисия на САЩ към ООН в Женева не е отговорил на искане на Ройтерс за коментар.
Г-7 планира да проведе среща по темата в понеделник, заявиха трима източници на агенцията, но засега САЩ възразяват срещу използването на думите "руска агресия". В изявление, издадено от външните министри на Г-7 миналата седмица, не се споменава руска агресия, но се споменава "опустошителната война на Русия в Украйна".
Ройтерс изтъква, че спорът е сериозна политическа криза за Украйна, която използва десетки милиарди долари американска военна помощ, договорена при предишната администрация на САЩ, за да устои на инвазията на Русия и също така се възползва от дипломатическа подкрепа.
Възвърнати надежди
Междувременно, след среща в Киев със специалния пратеник на Тръмп за Украйна и Русия Кийт Келог, президентът Володимир Зеленски написа в "Екс", че "Украйна е готова за силно, ефективно споразумение за инвестиции и сигурност с американския президент" и че срещата е "възродила надеждите" за успех. "Нашият екип е готов да работи денонощно."
Разговорите с Келог бяха проведени, след като Украйна отхвърли първоначалното предложение на САЩ да добива редкоземни минерали в Украйна.
В коментарите си в "Екс" Зеленски каза, че разговорите с Келог са били съсредоточени върху ситуацията на фронта и гаранциите за сигурност, които Киев търси, както и върху връщането на украинските военнопленници.
"Важно е за нас и за целия свободен свят силата на Америка да бъде усетена", написа Зеленски в "Екс", цитиран от Ройтерс и БТА.