На първата си пресконференция, след като завзеха властта в Афганистан, талибаните обявиха, че няма да дават подслон на чуждестранни бойци, не искат врагове вътре и извън страната, ще работят за сформирането на правителство и жените ще имат права, съобразно законите на исляма.

Брифингът, даден във втория ден, откакто завладяха цялата страна, започна с рецитиране на Корана. Ислямистите обаче заявиха, че имат ново лице, желаят добри отношения с всички, възстановяване на икономиката и просперитет за всички.

"Не искаме никакви вътрешни или външни врагове и ще поддържаме мирни отношения с другите страни", обяви говорителят на талибаните Забихула Муджахид.

Досега той оставаше в сянка, въпреки че от години прави изявления от името на талибаните, отбелязва АП.

Снимка: AP/БТА

На въпрос дали отново ще приютят "Ал Кайда", отговори, че земята на Афганистан няма да бъде използвана срещу никого.

"Можем да уверим международната общност в това. Що се отнася до зрялост и визия, има огромна разлика между нас преди 20 години и сега. Няма да търсим реванш, прощаваме на всички и няма да преследваме хора", увери Муджахид, в опит да убеди света, че талибаните са се променили от 90-те години на миналия век, когато наложиха брутален режим в Афганистан.

По повод страховете на жените в страната, че правата им ще бъдат ограничени заради принципните вярвания на талибаните, че те не трябва дори да получават образование, той също обеща: 

"Жените ще имат право да работят и да учат и ще бъдат много активни в обществото, но в рамките на исляма".

Талибаните пречат на афганистанци, желаещи да напуснат страната, да достигнат летището в Кабул, заяви обаче междувременно германското правителство, цитирано от Франс прес и БТА.

"Талибаните създадоха около летището в Кабул контролни пунктове, за да контролират достъпа. Отцепвайки летището, талибаните позволяват на международните сили да установят редовен въздушен трафик, за да евакуират своите граждани. В същото време обаче затварянето на летището затруднява евакуацията на афганистанските граждани", заяви германското министерство на отбраната в доклад, до който агенцията е получила достъп.

"Сътрудничим си със САЩ, както и с други страни партньори, за да гарантираме, че местните сили също ще могат да достигнат летището", заяви от своя страна външният министър Хайко Маас.

"За тях ситуацията е много по-опасна, защото няма никаква гаранция, че ще им бъде разрешено да преминат талибанските контролни пунктове", предупреди той на пресконференция и уточни:

"Някои успяват да достигнат летището въпреки всичко, но искаме да се уверим, че маршрутът на местните сили между града и летището е възможно най-безопасен".

По-рано днес Ангела Меркел заяви, че въпросът през следващите дни ще бъде преди всичко да се разбере колко хора ще достигнат кабулското летище, припомня АФП. Берлин оценява на около 2500 броя на местните си служители, заедно със семействата им, които са работили с германските войски и трябва да напуснат страната. Към тях се добавят около 2000 активисти за правата на човека или служители на неправителствени организации, които също желаят да заминат. Заедно със семействата им броят им достига 10 000 души. Но засега операцията по евакуация остава хаотична. Един германски военен самолет излетя само със 7 афганистанци на борда. Втори германски самолет излетя днес от Кабул, този път със 125 души на борда, включително афганистанци, съобщи Маас. С помощта на въоръжените сили "работим упорито, за да се погрижим възможно най-много хора в Кабул да бъдат отведени на сигурно място през този ден", заяви той.

Меркел , които бягат от талибанския режим, но призна затрудненията в постигане на споразумение по този въпрос с европейските партньори. Тя обаче добави, че на първо време трябва да се обмислят регионални решения, за да може тези бежанци да бъдат приети в съседни на Афганистан страни. След това може да се обмисли дали особено уязвимите лица трябва да дойдат в Европа, по контролиран начин и с подкрепя, подчерта тя на пресконференция след разговор с естонската премиерка Кая Калас.

Въпросът за приемане на мигранти остава деликатен в ЕС, особено в Германия, където през 2015 г. политиката за прием на мигранти дестабилизира Меркел и нейния консервативен лагер и доведе до появата на крайнодясна антимюсюлманска партия, коментира АФП. Мнозина в страната се обявиха против сценарий, подобен на онзи през септември 2015 г., когато Меркел отвори границите на страната за бежанци, предимно от Сирия. Европейците обсъждат трудния въпрос от години, без да успеят да формулират обща политика за убежище.

Меркел призна, че липсата на обща политика по този въпрос е слабост на ЕС и подчерта, че "трябва да продължаваме да работим упорито".

Германската канцлерка е обсъдила въпроса за бежанците с лидерите на Франция, Италия и Великобритания и Върховния комисар на ООН за бежанците Филипо Гранди, заяви днес неин говорител, цитиран от Ройтерс. По време на разговорите Меркел е обсъдила усилията за евакуиране на германски граждани и местни афганистански служители и е приела необходимостта от тясно сътрудничество и взаимопомощ на терен, добави той.