Левицата спечели вота във Франция при най-високата избирателна активност от 43 години
Еманюел Макрон не направи изявление, но Елисейският дворец съобщи, че президентът анализира изборните резултати
За всеобща изненада съюзът на левите партии спечели парламентарните избори във Франция, крайнодясната вълна е ограничена, но никоя формация няма абсолютно мнозинство, предаде АФП.
Коалицията "Нов народен фронт", в чийто състав влизат крайнолявата партия "Непокорна Франция", Социалистическата партия, "Еколозите" и Френската комунистическа партия, ще има в новия състав на парламента между 171 и 187 депутати, показват няколко екзитпола.
Месец след хазартния ход на президента Еманюел Макрон да разпусне парламента, на второ място се нарежда досегашното президентско мнозинство - коалицията "Заедно" - с между 152 и 163 депутати. В предишния състав на парламента макронистите имаха 250 депутати. При все това президентският лагер демонстрира неочаквана устойчивост, отбеляза АФП, имайки предвид, че социолозите прогнозираха да получи по-слаб резултат.
Трети е крайнодесният "Национален сбор" с исторически голям брой депутати - между 134 и 152. След като спечели първият тур на изборите, партията на Марин Льо Пен обаче остава след втория тур далеч от властта, тъй като получи по-нисък от очаквания резултат.
На четвърто място се нарежда консервативната партия "Републиканците" с между 61 и 67 народни представители.
Първи реагира лидерът на радикалната левица Жан-Люк Меланшон, представител на "Нов народен фронт". Той заяви, че министър-председателят от макронисткия лагер Габриел Атал трябва "да си ходи" и съюзът на левицата "да управлява".
"Приливната вълна се надига. Тя не бе достатъчно висока този път, но продължава да се покачва. И следователно нашата победа само беше отложена", заяви на свой ред неформалната лидерка и председателка на парламентарната група на "Национален сбор" Марин Льо Пен. "Имам прекалено много опит, за да бъда разочарована заради резултат, в който удвояваме броя на нашите депутати", добави тя.
Макрон не направи изявление, но Елисейският дворец съобщи, че президентът анализира изборните резултати и ще изчака да види пълната картина в парламента, преди да реши на кого да възложи да състави правителство. Неговият премиер Габриел Атал съобщи, че ще подаде днес оставката си, но допълни, че е готов да остане на поста, докогато е необходимо.
Франция, един от стълбовете на Европейския съюз, се оказва в непознатите води на трипартийността и липсата на мнозинство два дни преди срещата на върха на НАТО и три седмици преди началото на Летните олимпийски игри в Париж. Никой от основните три блока в страната няма да има необходимия брой от 289 депутати, т.е. абсолютно мнозинство, за да състави самостоятелно правителство.
Избирателната активност бе около 67 процента, най-голямата от 1981 г. насам. Така нареченият "републикански фронт", изграден между двата тура от макронистите и левицата, за да ограничат вълната на крайната десница, спечелила по-рано първия тур, даде резултат. При все това остава неясно как ще изглежда следващото правителство.
Гласоподавателите попариха надеждите на "Национален сбор" да състави кабинет, който щеше да е първото крайнодясно правителство от Втората световна война насам. За партията остава утехата, че вкарва рекордно голям брой депутати в Националното събрание, долната кармара на парламента.