Основният кръг от преговорите между Русия и САЩ за гаранциите за сигурност ще се състои веднага след новогодишната ваканция в Русия. Това заяви днес в интервю за руски журналист министър на външните работи на Русия Сергей Лавров, предаде ТАСС.

Интервюто с Владимир Соловьов за Ютюб канала на журналиста бе излъчвано на живо на сайта на руското външно министерство.

В Русия първият работен ден през 2022 г. е 10 януари, отбелязва Ройтерс. Вчера Москва съобщи, че обмисля предложение на НАТО разговорите по сигурността да започнат на 12 януари.

Лавров каза, че в разговорите със САЩ идния месец ще участват руски дипломати и военни. Интервюто на Лавров беше излъчено на живо на сайта на външното министерство.

"Хореографията" на обявените от ЕС политическите принципи по отношение на Русия напомня на "политическа Кама Сутра", до момента те се основават на пет точки от програмата на бившата ръководителка на европейската дипломация Федерика Могерини, каза в интервюто си за ЮТюб канала "Соловьов лайв" руският външен министър, цитиран от ТАСС.

В ексклузивното интервю Лавров каза, че Русия има сериозни съмнения, че нейното настояване НАТО да не се разширява на изток няма да бъде пренебрегнато.

Позицията, която заемат Западът и НАТО по отношение на Украйна, е наглост, заяви Лавров.

Това е наглост - да излизаш с тези позиции, които сега заемат Западът и НАТО. Подстрекават ги от балтийските републики, поляците и украинците, това е съвсем очевидно, каза Лавров.

Руският външен министър каза още, че след разпадането на СССР западните държави не са оправдали доверието на Русия и не може да се вярва на думите им.

Лавров каза, че всичко в отношенията на Русия със Запада в периода на изчезване на СССР и изграждането на нови отношения, за което президентът (Путин) многократно е говорил, разбира се е било безпрецедентно високо равнище на доверие, равнище на желание да сме приятели, да станем почти съюзници. Но всичко това, отлично разбираме, беше грешка, подчерта Лавров. Не може да се вярва на думите на тези хора, отбеляза още той.

Руският първи дипломат изтъкна, че Москва ще намери отговор, ако Западът засили санкциите, но разчита на благоразумието на западните партньори.

Не мога да гарантирам за тези безумци, които тласкат западните държави именно в тази посока. Засега не виждам такива хора да са на власт на Запад. Но не мога да разчитам на безумците, които се опитват да настройват по този начин жителите на балтийските републики, украинците и поляците. Убеден съм, че дори този фантастичен, според мен, сценарий да се материализира, ще намерим отговор, каза Лавров.

Североатлантическият съюз е геополитически проект за усвояване на територия след разпадането на СССР и Организацията на Варшавския договор, посочи Лавров в интервюто си.

Сега НАТО е чисто геополитически проект за усвояване на територия, която се оказа безстопанствена след изчезването на (Организацията на) Варшавския договор и след разпадането на Съветския съюз. Точно с това се занимават, каза руският външен министър.

Лавров заяви, че не е задължително споразумението за гаранции за сигурност със Северноатлантическия алианс да се подготви в Съвета Русия-НАТО. Според него преговарящ ще бъде не генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг, който като цяло е главен административен ръководител на секретариата на Северноатлантическия алианс, а ключовите членове на блока, преди всичко САЩ.

Руският президент Владимир Путин заяви, че ще обмисли множество варианти, в случай че Западът не откликне на настояването му за гаранции за сигурността относно разширяването на НАТО към Украйна, предаде Асошиейтед прес.

В отговор на въпрос каква ще бъде реакцията на Москва, Путин посочи в свое изказване, излъчено по руската държавна телевизия, че "тя може да бъде най-различна", и допълни, че "тя ще зависи от това какви предложения ще представят руските военни експерти".

По-рано този месец Москва представи чернови на документи в сферата на сигурността, в които се иска НАТО да откаже членство на Украйна и другите бивши съветски републики и да премахне разположените си в Централна и Източна Европа военни сили.

Кремъл представи исканията си в сферата на сигурността на фона на напрежение през последните седмици заради струпване на руски войски край границата с Украйна, което предизвика опасения на Запад от възможно нахлуване. Президентът на САЩ Джо Байдън предупреди Путин във видеоразговор по-рано този месец, че Русия ще понесе "сериозни последствия", ако нападне Украйна.

Москва отрича да планира инвазия и на свой ред обвини Киев, че подготвя планове да се опита да си върне контрола над териториите, които се намират в ръцете на проруските сепаратисти. Украйна отрече това.

САЩ и съюзниците им отказаха да дадат гаранцията, каквато Путин иска за Украйна, като се позоваха на принципа на НАТО, че за членство в алианса може да кандидатства всяка страна, която отговаря на стандартите за членство. Те обаче се съгласиха да започнат преговори по сигурността с Русия идния месец, в които да обсъдят опасенията й.

Путин заяви, че преговорите със САЩ ще се водят в Женева. Успоредно се очаква да се водят такива и между Русия и НАТО, а по-обстойните обсъждания се очаква да се състоят под егидата на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа.

В излъченото от държавната телевизия изказване Путин каза, че Русия е поставила исканията си с надеждата да получи конструктивен отговор от Запада.

"Не го направихме само за да видим отхвърлянето им, а с целта да постигнем с преговори дипломатически резултат, който да залегне в правно обвързващи документи", заяви руският президент.

Той потвърди, че членството на Украйна в НАТО и разполагането на въоръжение от алианса е червена линия за Москва, която тя няма да позволи на Запада да прекрачи.

"Нямаме накъде да отстъпваме", каза той и добави, че НАТО може да разположи ракети в Украйна, на които ще бъдат нужни само четири-пет минути, за да достигнат Москва. "Тласнаха ни към линия, която не можем да прекрачим. Те доведоха нещата до точка, от която нататък просто трябва да им кажем: "Стоп!"

Той изрази опасения, че САЩ и съюзниците им може да се опитат да протакат преговорите за сигурността и да ги използват като прикритие, за да струпат войски край руските граници.

Путин отбеляза, че Русия е публикувала исканията си за сигурността, за да могат те да станат обществено достояние и да засили натиска върху САЩ и съюзниците им да договорят споразумение за сигурността.

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви в изказване, също излъчено по телевизията, че разширяването на НАТО към Украйна и другите бивши съветски републики е "въпрос на живот и смърт" за Русия.

Той отбеляза, че пробното изстрелване в петък на руските хиперзвукови ракети "Циркон" ще направи руското настояване за гаранции в сигурността "по-убедителни".