Най-голямата атомна електроцентрала в Европа - АЕЦ "Запорожие", която се намира в окупираните от Русия украински територии, е изправена пред критичен недостиг на резервни части, който застрашава безопасността на операциите й. Това съобщи украинското военно разузнаване, цитирано от Ройтерс.

АЕЦ "Запорожие", намираща се в югоизточната част на Украйна, беше окупирана от руски войски малко след инвазията в страната, но все още се управлява от украински технически персонал.

В атомната електроцентрала възникна критична ситуация по отношение на осигуряването на стабилната и безопасна работа на съоръжението. На практика не са останали резервни части и консумативи, твърди военното разузнаване на Украйна.

АЕЦ "Запорожие" се управлява чрез едноседмични ротации на персонала й. Служителите предават всичките си лични вещи и телефони, когато застъпват на работа, се казва още в украинското изявление.

Делегация от Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) завърши тридневното си посещение на Чернобилската атомна електроцентрала, за да гарантира безопасността на обекта по време на войната, и заяви, че иска да посети и АЕЦ "Запорожие".

В стотния ден от руската инвазия в Украйна прогнозите за близък финал на войната не са оптимистични. Генералният секретар на НАТО предупреди западните държави, че трябва да се подготвят за дълъг път, докато войната приключи. Володимир Зеленски е убеден, че победата ще е за Украйна, въпреки че вчера той вече обяви, че руските сили контролират 20% от украинската територия.

Черната стастика от 100-ия ден от войната дава десетки хиляди жертви, сред тях и много деца, изравнени със земята градове, дела за военни престъпления. И последствия, които засягат целия свят.

Украинската полиция е получила около 50 жалби и е започнала 16 наказателни разследвания по твърдения за сексуално насилие, извършено от руски войници срещу цивилни граждани, съобщи заместник-министър на вътрешните работи на Украйна, предаде Ройтерс.

Украйна, нейните международни съюзници и службата за правата на човека на ООН разследват потенциални военни престъпления, включително сексуално насилие, откакто Русия започна инвазията си през февруари. Москва отрича да е извършвала военни престъпления или да е действала срещу цивилни граждани по време на войната, в която загинаха хиляди хора, а милиони, предимно жени и деца, бяха принудени да напуснат родината си и да живеят като бежанци в чужбина.

"Що се отнася до сексуалното насилие срещу цивилното население, това е много трудна тема", заяви заместник-министърката Катерина Павличенко. "Тема, по която - като правило - жертвите не искат да говорят, защото страхът и болката, които са изпитали, те искат да забравят възможно най-бързо", допълни тя.

Руските сили се оттеглиха от районите около столицата, след като не успяха да превземат Киев в първите седмици на войната. От 16 случая на разследване, образувани от полицията, 13 са свързани с инциденти в района на Киев.

На 100-ия ден от войната още двама журналисти бяха ранени в Източна Украйна, докато техният шофьор беше убит, предадоха световните агенции.

По време на репортаж двама журналисти на Ройтерс бяха леко ранени, когато станаха мишена на стрелба, докато те бяха напът за Северодонецк, заяви говорител на Ройтерс. Те пътуваха в кола, предоставена от сепаратистите и карана от шофьор, също осигурен им от тях. Шофьорът бе убит, допълни той.  Повече подробности не се съобщават.

В понеделник журналистът Фредерик Льоклер-Имоф, работещ за френската телевизия Бе Еф Ем, бе убит в Източна Украйна от шрапнел при бомбардировка, докато отразяваше хуманитарна операция. Дипломат номер едно на Франция Катрин Колона заяви в туит, че 32-годишният репортер е бил убит от руски обстрел.