Германия няма да приеме бежанци, блокирани на полско-беларуската граница, заяви днес вътрешният министър Хорст Зеехофер след разговори с полския си колега Мариуш Камински, предаде Ройтерс, на която се позова БТА.

Да допуснем бежанци, да се поддадем на натиска и да кажем: "Приемаме бежанци в европейските държави", би означавало да изпълним основната цел на тази коварна стратегия, каза Зеехофер на пресконференция във Варшава.

Става дума за незаконна и коварна миграция, организирана от Беларус с известна подкрепа от Русия. Поляците не следват само собствените си интереси. Те действат в интерес на целия Европейски съюз, подчерта германският вътрешен министър.

Германия не е договаряла с беларуския президент Александър Лукашенко никаква сделка за решаване на мигрантската криза на полско-беларуската граница, съобщи междувременно правителствен източник, цитиран от Ройтерс, след съобщение, че двамата лидери са постигнали споразумение.

Ситуацията на границата е европейски проблем, в който Германия не действа сама, каза източникът.

Беларуската агенция БелТА цитира днес говорителка на Лукашенко, според която в телефонен разговор с него германският канцлер Ангела Меркел се е съгласила да обсъди беларуско предложение към Европейския съюз.

Предложението е Беларус да върне 5000 мигранти в родните им страни, а в същото време ЕС да приеме други 2000 мигранти.

Наталия Ейсмонт заяви, че правителството е готово да действа за репатриране на 5000 мигранти, "ако те го желаят".

Кризата на границата на Беларус с Латвия, Литва и Полша, където се струпаха мигранти, рязко се изостри на 8 ноември, когато няколкостотин души се опитаха да преминат от Беларус в Полша, рушейки загражденията.

Европейските страни обвиняват Беларус, че превозва хиляди мигранти със самолети от Близкия изток и ги насърчава към опити за нелегално преминаване на границата. Беларус отрича обвиненията, че разпалва кризата, но казва, че може да помогне за решаването й, ако ЕС вдигне санкциите, наложени след потушаване на протестите миналата година.

Опразнен лагер за мигранти на беларуско-полската граница

Снимка: AP/БТА

Днес БелТА съобщи, че мигрантите са напуснали два лагера край беларуското селище Брузги на границата с Полша. Беларуската агенция, цитирана от Ройтерс, допълни, че много от тях са се преместили в близки складове.

Миналата седмица хиляди мигранти си направиха лагери близо до беларуско-полската граница. Много от тях се опитват да преминат на полска територия на различни места на фона на растящо напрежение с полските власти, които се мъчат да не допускат навлизане на тяхна територия.

Самолет на иракската авиокомпания "Ираки еъруейс" с иракски мигранти на борда е излетял днес от летището на беларуската столица Минск. Представител на иракското министерство на външните работи съобщи, че 431 иракски граждани, които са били блокирани на беларуско-полската граница, са изразили желание да се върнат в родината си.