Ефективността на ваксините на "Пфайзер" и "Модерна" е намаляла до 66%, откакто Делта доминира
Над 5 милиарда дози вече са били поставени по света
Ефективността на ваксините срещу КОВИД-19 на американските компании "Пфайзер" (Pfizer) и "Модерна" (Moderna) е намаляла от 91 на 66 процента, откакто вариантът Делта на новия коронавирус, който причинява това инфекциозно заболяване, е станал доминиращ в Съединените щати. Това става ясно от данни, публикувани от федерална здравна агенция, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
Центровете за контрол и превенция на заболяванията съобщиха, че според голямо изследване, обхванало хиляди служители на болници и други медицински заведения в шест щата, двете ваксини са имали 91 процента ефективност от декември до април. Когато вариантът Делта обаче станал доминиращ (тоест делът му от случаите надхвърлил 50 процента), ефективността спаднала до 66 процента.
Авторите на изследването правят уговорката, че причината за това може да е не само разпространението на варианта Делта, но и отслабването с времето на защитата от ваксините.
Те не дават отделни данни за ефективността на препаратите на "Пфайзер" и "Модерна".
Няколко други изследвания също отчетоха по-ниска ефективност на ваксините срещу варианта Делта, макар да дадоха различни числа, отбелязва АФП.
От Центровете за контрол и превенция на заболяванията в САЩ подчертаха, че ваксините все така осигуряват висока степен на защита срещу тежко протичане на инфекцията и необходимост от хоспитализация.
По света вече са били поставени над пет милиарда дози ваксини срещу КОВИД-19, предаде Франс прес.
Агенцията обаче отбелязва, че се запазва голямото неравенство между страните що се отнася до достъпа до ваксини. Докато в богати държави вече прилагат трета доза, то в бедни страни, особено в Африка, кампанията все още не е започнала.
Най-малко 5,006 милиарда дози от ваксини срещу ковид са били поставени, според данни, които АФП е събрала от официални източници към 16 ч. по Гринуич (19 ч. българско време) вчера. Това означава, че на 100 жители на Земята се падат средно по 64 приложени дози.
Последният един милиард дози са били поставени за 26 дни - темпо, сходно с това на предишните два милиарда, достигнати съответно за 30 и също за 26 дни. За сравнение първият един милиард стана факт чак след около 140 дни, отбелязва АФП.
В абсолютни стойности, Китай е на първо място, с 1,96 милиарда бити инжекции - близо 40 процента от всички поставени дози по света. Следват Индия (589 милиона дози) и Съединените щати (363 милиона).
Първи на глава от населението сред страните с население от над 1 милион души обаче са Обединените арабски емирства. В ОАЕ вече са поставени 179 дози на 100 жители, а близо три четвърти от населението вече са напълно ваксинирани. Следват Уругвай (154 дози на 100 жители), Израел и Катар (по 149), Сингапур (147), Бахрейн (144), Дания (143), Чили (140), Канада (139), Португалия и Белгия (по 138), Китай (136), Испания (134), Ирландия (133) и Великобритания (132). Франция не е много далеч назад по този показател (126), докато Съединените щати, които дълго време бяха сред първенците, вече изостават сериозно (110).
В по-голямата част от тези държави около две трети от населението вече е със завършен ваксинационен цикъл (две дози). Някои страни, например ОАЕ, Бахрейн, Израел, Уругвай и Чили, вече започнаха да поставят трета доза.
На обратния полюс е Африка, където досега са били приложени средно 6,5 дози на 100 жители - близо 10 пъти по-малко от средното за света равнище (64). Четирите най-многолюдни държави на континента южно от пустинята Сахара са на едни от последните места по този показател - съответно 0,1 дози на 100 жители в Демократична република Конго, 0,4 в Танзания, 1,9 в Нигерия и 2 в Етиопия.
Ваксинационната кампания все още не е започнала в три държави - Бурунди, Еритрея и Северна Корея, отбелязва АФП.