Байдън не се съгласи с Г-7 - изтеглянето от Афганистан ще приключи на 31 август
Всеки ден носи допълнителен риск за нашите войници, нараства и заплахата от атака на "Ислямска държава", заяви американският президент в телевизионно изявление
Президентът на САЩ Джо Байдън потвърди своя план да изтегли американските военни от Афганистан до края на този месец. Той направи това, въпреки че бе призован вчера на извънредна виртуална среща на Г-7 от лидерите на други страни от групата и по-специално от Европейския съюз Съединените щати да поддържат безопасността на летището на Кабул, "докогато е необходимо".
"Колкото по-скоро приключим (евакуирането на хората), толкова по-добре", каза Байдън в телевизионно изявление, което направи в Белия дом след видеоконференцията. Той се аргументира, че "всеки ден на операции носи допълнителен риск за нашите войници".
Президентът на САЩ спомена по-конкретно за нарастваща заплаха от атака на джихадистката групировка "Ислямска държава" (ИД) срещу американските военни и цивилните, струпали се на летището на Кабул, за да бъдат евакуирани, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
ИД е "заклет враг на талибаните", отбеляза Байдън.
Той каза, че групировката е взела на прицел летището на афганистанската столица и иска да нападне "американските и съюзническите сили, както и невинните цивилни".
Запазването на координацията с талибаните остава от решаващо значение за спазването на крайния срок 31 август, подчерта президентът на САЩ. Той обаче определи обстановката като нестабилна и предупреди за "сериозен риск" от излизане на ситуацията извън контрол. Вчера талибаните казаха, че искат чуждестранните евакуационни операции в Афганистан да приключат до 31 август.
В момент, когато хиляди хора остават блокирани в района на летището на Кабул, президентът на САЩ все пак е поискал от Пентагона и от Държавния департамент да подготвят резервни планове, "за да коригират графика (на изтеглянето), ако е необходимо", съобщи говорителката на Белия дом Джен Саки.
Байдън обяви, че Съединените щати са помогнали за евакуирането на 70 700 човека от Афганистан от 14 август - деня преди талибаните да влязат в Кабул.
Президентът демократ каза това на фона на критиките срещу неговата администрация заради начина, по който американските въоръжени сили се изтеглят от Афганистан.
"Всички трябва да работим заедно, за да презаселим хилядите афганистанци, които в крайна сметка отговарят на условията за получаване на бежански статут. Съединените щати ще свършат своята част" от тази задача, каза още Байдън и обвини своя предшественик на поста - републиканеца Доналд Тръмп, - че умишлено е унищожил националната система за разглеждане на молбите на афганистанци за получаване на убежище.
На виртуалната си среща вчера лидерите от Г-7 обсъдиха как да бъде приключено хаотичното изтегляне от Афганистан и каква позиция да възприемат към овладелите страната талибани. Те потвърдиха своя ангажимент към Афганистан и подкрепата си за ООН при координирането на непосредствената хуманитарна помощ за региона, който е изправен пред нов приток на бежанци, отбелязва Ройтерс.
Разговорите обаче не завършиха с нови срокове за приключване на евакуационната операция, заяви германската канцлерка Ангела Меркел.
Британският премиер Борис Джонсън призна, че останалите лидери от Г-7 не са успели да убедят Байдън да остави американските войници на летището на Кабул, докато е необходимо. Меркел подчерта решаващата роля на Съединените щати, без които "ние, другите, не можем да продължим евакуационната мисия", предаде Асошиейтед прес.
Междувременно пък австрийският президент Ван дер Белен отправи призив за прием в Австрия на бежанци от Афганистан, съобщиха местни медии.
Мисля, че Европейският съюз и неговите държави членки имат юридическо, морално и политическо задължение да окажат защита за онези, които трябва да напуснат своята страна, заяви австрийският президент. Той отбеляза, че на първо място това са жените и момичетата, които са работили за ЕС или за държави от съюза и "са наши приятели и съюзници".
И световните финансови институции спряха парите за Афганистан. Първи това направиха от Международния валутен фонд, а вече го стори и Световната банка. Оттам обявиха, че СБ вече е спряла помощите си за Афганистан, където на власт дойдоха талибаните, предаде Франс прес.
СБ обаче проучва начини как да продължи да помага на афганистанския народ, каза в същото време говорителка на тази международна финансова институция. Банката изрази дълбоко безпокойство за перспективите за развитие на Афганистан и особено за съдбата на жените.
Говорителката на финансовата институция не уточни за каква сума общо спрените са помощи. СБ изпълняваше в Афганистан двайсетина проекта в областта на развитието. От 2002 г. тя е предоставила на тази страна 5,3 милиарда долара, предимно безвъзмездно, отбелязва АФП.