МКС обиколи Земята 100 000 пъти
Международната космическа станция днес направи 100 000-та си обиколка на Земята, съобщиха световните информационни агенции, цитирани от БТА.
Съобщение на страницата на НАСА в „Туитър“ пък посочва, че МКС до сега е изминала общо 2,6 млрд. мили, което е приблизително 10 отивания и връщания до Марс.
“Това е значително постижение и е благодарение на международното партньорство между Европейската космическа агенция, Русия, Канада, Япония и САЩ“, посочи американският инженер Джеф Уилямс в обръщение от борда на МКС.
Тази е трета мисия на станцията за Уилямс, който се намира там заедно с американския астронавт от НАСА Тимъти Копра, британецът Тим Пийк и руснаците Юри Маленченко, Алексей Овчинин и Олег Скрипочка.
Международната космическа станция е изведена на орбита през 1998 г. Тя наследи руската орбитална станция "Мир", разрушена през 2001 г. Астронавти работят непрекъснато на Международната космическа станция от 2000 г.
Орбитата й е на около 370 км над Земята. Една нейна обиколка прави за около 90 минути със скорост около 28 000 км/ч.
В строителството на Международната космическа станция, приключило през 2011 г., участват 16 държави.
Площта на станцията е приблизително колкото на голям футболен стадион. Дължината й е 88 м, а широчината 108 м. Тежи 450 тона.