С две решения парламентът гарантира най-мащабната от години военна доставка
Осигурени са плащанията за боеприпаси и за ПВО
Модернизацията на Българската армия е законодателно осигурена до края на година и по-нататък. Това каза пред журналисти в Народното събрание служебният министър на отбраната Атанас Запрянов, след като парламентът ратифицира международен договор за придобиване на боеприпаси за машини "Страйкър" и прие решение за инвестиционен разход по проект за придобиване на зенитно-ракетни комплекси.
Самолетите ще вървят безпрепятствено, бойните машини на пехотата и корабите също, и новото - системата на противоракетна отбрана, пристъпваме към преговори с правителството на Федерална република Германия, каза Запрянов, цитиран от БТА. Оттук насетне трябва да работим активно и да приведем в изпълнение тези решения, добави той.
Боеприпасите за "Страйкър"
Парламентът ратифицира международен договор "Придобиване на боеприпаси за машини "Страйкър". Договорът с правителството на САЩ е на обща стойност 64 880 655 долара без ДДС. Договорът предвижда придобиване на боеприпаси от различен тип и калибър. Съгласно клаузите на договора е предвидено доставката на боеприпасите да се синхронизира с доставката на машините "Страйкър" и ще се извърши при следния график: начало на доставките - второто тримесечие на 2025 г., - край на доставките - трето тримесечие на 2028 г.
Германската система за ПВО
Народно събрание прие решение за инвестиционен разход и по проект за придобиване на зенитно-ракетни комплекси. Инвестиционният разход е по проекта на стойност 356 184 633 лева (182 114 311 евро) без ДДС.
В мотивите към решението се посочва, че средствата са за заявените от българската страна един брой "lRlS-T SLM" (на компанията Diehl Defence) на обща стойност 182 114 311 евро (356 184 633 лева).
В мотивите за решението се посочва, че допълнително е предвидена възможност за закупуване на до пет броя "1RlS-T SLM" и на един брой система за далечен обсег "lRlS-T SLX".
Посочва се, че чрез реализиране на Проекта "Придобиване на зенитно-ракетни комплекси" се усъвършенстват способностите на ПВО за въздействие по средства за въздушно нападение (пилотируеми и безпилотни), притежаващи съвременни летателни и бойни способности. Отбелязва се, че реализирането на проекта би довело до придобиването на многоканални зенитно-ракетни комплекси (ЗРК), което ще увеличи многократно възможностите за възпиране на средства за въздушно нападение от различен клас и тип.
Ползите от решенията за армията
Ако говорим от военна гледна точка, по-мащабно решение в близките години не е взимано, заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов. С решението на Народното събрание ни се дава възможност за модернизиране на системите за противовъздушна отбрана (ПВО) на страната. Започвайки от системи със среден обсег на действие и до 2031 г. с фиксирани цени да придобием шест комплекса със среден обсег и един с голям обсег. Такава комплексна система и такова насищане със средства за ПВО България не е имала в близките години, обясни адмирал Ефтимов. Публичната информация е, че имаме един комплекс C-300, който е на границата на среден и голям обсег, а C-200 не е ефективен за стрелба по бойни самолети и ракети, каза още началникът на отбраната.
Необходимите финансови средствата ще бъдат осигурен от бюджета, посочи Запрянов за зенитно-ракетните комплекси.
Средствата, които са необходими, са планирани още миналата година, каза председателят на парламентарната комисия по отбрана Христо Гаджев за зенитно-ракетните комплекси. Относно боеприпасите за "Страйкър" той обясни, че финансовите средства също са предвидени още ноември 2023 г.