Преобладава тонът на недоволство заради състоянието, в което се намира корабоплаването на Охридското езеро и настояване да се потърси отговорност за всички лица, които имат вина за трагичния инцидент. Поради Деня на конституцията - 8 септември, който за Македония е неработен ден - вестниците са датирани с дати 7 и 8 септември. "България скърби и търси отговорност", оценява ежедневникът "Шпиц". Вестникът отбелязва, че в деня на траур в Македония само кметът на Охрид поиска отговорност от Капитанията - самостоятелна структура в Министерството на транспорта, отговаряща за каробоплаването в Охридското езеро. Във връзка с трагедията, в която загинаха 15 души, засега има само една оставка по телефона и един човек в ареста, казва със съжаление "Щпиц", цитиран от БТА. "С кораба "Илинден" ни потъна и лицето", констатира от своя страна националистическият "Време". Вестникът посочва, че 85-годишният кораб имал разрешение, което му била дала германска застрахователна компания. Вестникът съобщава за оставката на министъра на транспорта Миле Янакиевски, който от своя страна устно бил заявил, че за нея ще решава премиерът. Следващата министърка, която трябвало да си подаде оставка, била ръководителката на МВР Гордана Янкуловска. "Да хвърчат оставки!", така от мястото за редакционен коментар призовава Владо Гьорчев.
"Време" уточнява, че "поради небрежност, потънаха 15 български туристи в Охридското езеро". "Езерото вчера за първи път бе пусто, без нито една лодка, а след трагичната вест няколко групи холандски туристи отказаха предварително договорените пътувания", отбелязва още изданието. "Македония и България са в черно", констатира на свой ред и опозиционният "Утрински весник".
Той посочва, че "обществеността настоява по-бързо да се разбере как се случи така, че само за няколко минути корабът "Илинден" потъна и предизвика смъртта на 15 български туристи. Вестникът отбелязва, че това е "последното пътуване на старият 85 години кораб", докато това "черно лято на Охридското езеро" било белязано от трагедии, инциденти и удавяния. "България настоява за цялостно разследване за трагедията в Охрид", пише опозиционното издание, като цитира част от спасените при инцидента българи, които оценявали трагедията като "български Титаник".
Тиражният "Дневник" смята, че "Идилията за Охрид потъна" и че по повод инцидента България имала намерение да проведе паралелно разследване. Вестникът цитира президента Георги Първанов, който на панихида в Пловдив поискал "да се потърси отговорност на тези, които позволиха това и които издадоха лиценз за кораба". Вестникът отбелязва, че "оставката на министър Янакиевски чака отговор" и че нещастието било въпрос на дни заради това, че "претоварени кораби свободно си кръстосват по езерото през цялото лято, а инспекциите от Капитанията в Охрид стимулирали това". Вестникът не пропуска да спомене и слуховете, които вървели в България, че за трагедията били виновни концертът на Мадона и проклятието на Българската православна църква, която била против концерта. В редакционен коментар под заглавие "Изплува алчността", Игор Шевагич отбелязва, че това, което се случи в Охрид е "реална картина на нашата държава". Авторът обвинява стремежа на собствениците на кораба да натрупат бързо пари, както и ресорното транспортно министерство и неговата структура Капитания, които си затваряли очите пред това, че "през цялото лято "Илинден" пътувал с повече пътници от разрешеното". Близкият до властите "Вечер" помества разкази на претърпели крушението български туристи, които смятали, че "това е Титаник!", както и подробна информация за миговете на трагедията и след нея. Темата е основна и за електронните медии в Скопие.