Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов коментира перспективите за формиране на мнозинства и кабинет в 51-вото Народно събрание, като посочи: "Виждам една конструкция от партии, която може да работи: това са ИТН, БСП, ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ. Затова сме ги поканили утре лично той започва разговори с ИТН и БСП.

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов говори на среща с ръководството на партията, излъчвана на живо в профила му във Фейсбук.

"В зависимост от това какво ще говорим, след това ще инициираме разговори с ПП-ДБ. Оставяме ги тях последни, защото те много ясно са си сложили червените линии и са заявили какво биха или не подкрепили. В зависимост от разговорите, ще имаме готовност да преговаряме", обясни Борисов.

"Колегата Асен Василев каза, че моят подпис не струвал колкото лист хартия, така че поканата за преговори ще им я изпратим и на мейла. Мога да подпиша, че ще работим, и ако има правителство, то ще е без "ДПС-Ново начало", "Възраждане", "Алианс за права и свободи" и МЕЧ, посочи той и поясни, че изключвайки тези формации от евентуално правителство не означава, че ГЕРБ не ги уважава, но в един парламент трябва да има ясно изразено мнозинство. 

Това го изпратете на "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ), разпореди Борисов.

Той обясни и защо предлага да бъда премиер. "Това е единственият начин в такова управленско тяло да има ясно изразена политическа отговорност", обясни лидерът на партията. И подчерта, че няма да допусне външна намеса в правителство и това, което се разберат, това ще бъде изпълнено.

Лидерът на ГЕРБ предлага, докато не се излъчи мнозинство, за председател на НС да бъде избрана Рая Назарян.

Докато постигнем общ такъв резултат, председателят на Народното събрание трябва да бъде от най-голямата политическа сила, убеден е Бойко Борисов. По думите му, ако се стигне до управленско мнозинство, този пост ще бъде върнат на масата на преговорите, но за да стартира Народното събрание, трябва да бъде избран редовен председател, каза той.

"Виждам и други мнозинства, гледам днес, сега вече си обяснявам и случилото се на "Росенец", тогава си мислехме, че е Пунта Мара, ама сега виждам, че нещо не е така както изглежда - явно не е било дебаркиране, а приятелско гости. Сега заменят просто колегата Пеевски с колегата Доган", каза още Борисов.

В този ред на мисли казваме в какви рамки ще се водят преговори.

"Видяхте в Германия канцлера Шолц и нашата братска партия - Християндемократичния съюз, се договориха за избори в средата на февруари в Германия. Там се очаква истинска политическа битка с тези, това са добри новини за ГЕРБ.

Най-големият натиск, който имахме зад Океана, вече се избистри (с избирането на Доналд Тръмп за президент). Ще се стигне до мирни преговори за териториалните претенции между Русия и Украйна, смята Борисов.

"Аз мисля, че много войни последствия са намирали някакви решения, дори и за териториалните претенции, които са имали. България също е пример в не много далечното минало какво се случило след войната, допълни Борисов.

"Разбрах, че колегите от БСП са имали срещи с (министъра на финансите Людмила) Петкова, не знам защо е била закрита за медиите", възмути се още лидерът на ГЕРБ.

С нетърпение чакам да видя как ще се развие конституционната жалба относно касирането на изборите. Всички 50 секции, за които става въпрос в нея, не касаят и не събират гласове, достатъчни за вкарването на един депутат, отбеляза още Борисов.