Жотева: Позор е да се целят гости на "Панорама" с яйца и журналисти да крият медията си
Председателят на СЕМ коментира, че "колеги си махат обозначителните знаци от кубчетата на телевизията, за която работят, докато отразяват протестите"
"Невероятен позор към предаването на БНТ "Панорама", чиито гости бяха нападнати с яйца от протестиращи, което слага страшно петно на тези, които се борят за свободни медии и журналистика. Така коментира председателят на СЕМ Бетина Жотева в интервю за БНТ акцията на протеста.
"СЕМ направи три апела към протестиращите, които целят гостите на предаването на БНТ "Панорама" с яйца. Отправихме апел и към политиците, които нямат право да настройват хората към радио или телевизия, която не харесват и нямат никакви право да бъдат агресивни към журналистите, когато работят", категорична е тя.
По думите й, не може гостите да бъдат замеряни с яйца, тъй като всеки има право на позиция и трябва да бъде свободен да я изрази и след това да бъде хулен. Разбрахме, че снощи отново е замерян гост на "Панорама" с яйца, добави председателят на СЕМ.
Бетина Жотева коментира и дали страната ни ще се премести от 111 място по свобода на медиите. "След тези изстъпления сред журналисти по улиците, не би трябвало да заемем по-високо място и след яйца, изсипани по площадите, не би трябвало да сме на по-високо място", смята тя.
Тя подчерта и един "тревожен за нея феномен" - журналистите си махат обозначителните знаци от кубчетата на телевизията, за която работят, докато отразяват протестите, за да няма срещу тях агресия.
Жотева коментира и резолюцията за върховенството на закона в България, която бе приета от ЕП. По думите й, тя е написана от партиен функционер, който преследва партийни дивиденти и вероятно ще ги получи. По думите й, тя "няма експертна и юридическа стойност".
"Добре, че социалистите написаха какво става в България, за да разбере Европейския съюз, това не е сериозно", коментира още Жотева.
В тази връзка тя изтъкна факта, че само българският и полският СЕМ са конституирани от две институции - от парламент или президент, което го прави независими.
За нея обаче собствеността на медиите е "страшен проблем" и даде за пример, че има медии, които спазват закона и има такива, които не го правят.
"Собствеността на медиите се използва като форма на натиска, а в България има специално написан закон за собствеността на медиите. Моля, изпълнявайте го", подчерта още Жотева.
Тя посочи и тревожна тенденция, изтъкната в доклада на ЕК за свободата на медиите - за малките медии в провинцията, където има натиск върху местните медии от местните власти, като се използват средствата на ЕС.