Първите лекарства, специално разработени за лечение на коронавирус, са голям пробив в борбата с пандемията. Те ще могат да се приемат от леко болни пациенти, които обаче са рискови и целта е да се избегне хоспитализация. Клиничните проучвания показват, че тези таблетки могат да се приемат до третия ден от проявата на първите симптоми, обясни по NOVA проф. Георги Момеков, председател на Българското научно дружество по фармация.

България е договорила и е готова да внесе новите две специално разработени за борба с коронавирус лекарства. Единият препарат е разработен от Pfizer, другият от Merck. От двата препарата ще получим общо 50 000 опаковки, обяви в петък зам.-здравният министър доц. Георги Йорданов.

Става дума за два препарата - Паксловид и Молнупиравир.

"Едното лекарство е подадено за регистрация, а за другото данните все още се разглеждат. Така или иначе е хубаво, че се взимат мерки превантивно. Това са първите лекарства, които са специфично разработени за COVID-19 и могат да се пият през устата при леко болен пациент", коментира проф. Момеков.

Според него клиничните проучвания на двете лекарства са били направени добре.

"Причината е, че те се правиха в един не толкова турболентен период. С "Ремдесивир" част от хората попадаха в терапия в 9-10 ден, което е безкрайно късно за противовирусна терапия. А тук самите проучвания бяха направени така че да се стартират от 3 до 5 ден от първите симптоми", посочи Момеков.

Препаратите обаче няма да се продават в аптечната мрежа у нас. Очакванията на Момеков са, че лекарствата ще бъдат "доста скъпи": "Цените все още не са листнати, за да ги четем, но по индиректни данни те ще бъдат много скъпи - около няколко стотин лева, може би", посочи Момеков.

Той беше категоричен, че това, че има лекарство е страхотно, но този етап ваксинацията срещу COVID-19 е безалтернативна. Той даде за пример ХИВ инфекцията, за която в момента има терапии, които я превръщат в хронична и заболелият живее с ХИВ дори по-дълго отколкото би живял с диабет. Но това означава ли, че е по-добре да се разболеем, попита фармацефтът.

Не бива да се осланяме на данните, че Омикрон протича леко. Първо, все още няма достатъчно данни, а и дори и тези, с които разполагаме, как може да се сравняват с данни от различни държави с различен профил на населението. Напр., Южна Африка има младо население, а Швеция голям брой ваксинирани. Не бива в България да лежим на "тази кълка", защото Омикрон може тежко да удари здравната система, а и виждаме как се топим и без пандемия.