Медицинският хеликоптер влиза на двуседмичен ремонт, ще го замества военен вертолет
Този период ще се използва и за монтирането на т.нар. черна кутия и интегрирането на софтуера, които са преминали всички необходими изпити по лицензиране
Във връзка с изпълнение на задължителни регламентирани мероприятия за техническо обслужване и след изпълнени 200 летателни часа, в периода от 12 до 27 септември 2024 г., медицинският хеликоптер няма да бъде в оперативна готовност. Това става ясно от доклад на "България Хели Мед Сървиз" ЕАД, представен по време на среща между служебния министър на транспорта и съобщенията Красимира Стоянова и изпълнителния директор на дружеството ЕАД Димчо Добрев, съобщават от пресцентъра на ведомството.
Още по темата
Този период ще се използва и за монтирането на т.нар. черна кутия и интегрирането на софтуера, които са преминали всички необходими изпити по лицензиране.
Производителят "Леонардо" е информирал с нарочно писмо Министерството на здравеопазването, че ще осигури компетентен технически персонал за монтирането на регистратора, уточняват от министерството.
С цел обезпечаване здравето и живота на българските граждани, в случай на спешност ще бъдат прилагани досега действащите механизми по линия на Решение на Министерския съвет № 898 от 2009 г. и съвместна Заповед на заместник министър-председателя и министър на вътрешните работи, министъра на отбраната и министъра на здравеопазването от 2010 г.
Те позволяват по искане на здравния министър да бъдат използвани военни въздухоплавателни средства с цел осигуряване на спешна медицинска помощ по въздух.
Междувременно от здравното министерство съобщиха, че служебният министър д-р Галя Кондева е провела разговор с военния министър Атанас Запрянов, за да се увери в готовността за използването на военен въздушен транспорт в случай на необходимост от оказване на спешна медицинска помощ по въздуха.