"Скоро така наречените fact checker-и може да изместят инфлуенсърите. В днешно време да се довериш на нещо, без да го провериш, може да коства много" - това коментира в ефира на БНР журналистът с дългогодишен опит в електронните медии Стефан Кунчев, по настоящем директор Dir Podcast в Dir.bg и бивш новинар от Дарик радио и програма "Хоризонт" на Българското национално радио. Поводът за думите му е конкурсът за чиста журналистика Web Report и опорните точки, към които се придържа екипът.

"Остават само броени дни за кандидатстване. Това е събитие, което не бива да се подминава от който и да е журналист, независимо в коя медия работи и независимо от опита му", казва Кунчев пред водещия на "12+3" Петър Волгин.

"Всички журналисти могат да участват със собствен репортаж, разследване, интервю, очерк или коментар, включително видео репортаж, фоторепортаж или подкаст. Миналата година конкурсът награди 11 журналисти и участваха над 100 автори. Освен това, се провежда за пети пореден път, а слоганът на инициативата тази година е "Когато авторите говорят с факти". До снощи, когато за последно разговарях с организаторите, заявените авторски материали вече бяха над 200", разказа още за конкурса на Dir.bg Стефан Кунчев. 

Ето какво още сподели той пред Петър Волгин (а тук може да чуете целия разговор):

Имате ли предпочитания за темите?

Нека да започнем малко по-назад с това, което аз препоръчвам на потенциалните участници. Да обърнат внимание на следните изисквания - всеки материал трябва да е публикуван в периода 23 февруари 2021 до 13 май тази година, разбира се да е на български език, с коректно цитиране на факти и препратки. Останалите изисквания могат да бъдат намерени на сайта на конкурса.

Фактът, че в журито участват представители на обществени медии като БНР и БНТ, на Българската телеграфна агенция, на големи частни телевизии и информационни сайтове като bTV Media Group, OFFNews.bg, Списание "Мениджър" и доказани професионалисти като телевизия ММ и агенция "БулФото", показва, че оценката на участниците ще бъде открита и обективна. Сред критериите са оригиналност и творчески подход, обществена значимост и отзвук в социалните медии. 

Да кажем нещо и за наградата. 

Няма награда без конкурс, нали така?! Наградата е парична премия в размер на 1000 лева, а журито си е запазило правото да дава и специални награди, също в размер на 1000 лева. Ще открехна завесата, че на церемонията на връчването на наградите ще бъде обявена и наградата за млад автор. 

На кое авторите обръщат най-силно внимание в тези над 200 материала? 

Безспорно това е времето, в което живеем от началото на годната до днес. Темите, които са водещи за всеки човек, който слуша радио, чете сайтове и вестници и гледа телевизия. Да не забравяме, че живеем във време, в което е важно да знаем кой ни казва истината. И да се довериш, без да провериш може да коства много. Заливат ни дезинформации и фалшиви новини и напоследък все по-често си мисля, че бъдещето на журналистическата професия може би е свързано с проверката на фактите, или т. нар. факт чекъри ще изместят инфлуенсърите. 

Имаме ли сетивата да отсеем истината от плявата? 

Чувствителността на хората се засили, търси се все повече и по-достоверна информация и съм оптимист, че вървим в правилната посока. Но да не забравяме и че това е двустранен процес и търсенето на истината се възпитава. 

До голяма степен се доверяваме на журито в Web Report, доказани колеги журналисти с огромен опит. Трябва да се има предвид и напредъкът на България в класацията на "Репортери без граници", където тази година сме на 91-во място от 180 участващи държави. Промяната в методологията на тази оценка, от друга страна, не бива да ни кара да се предоверяваме, че става дума за гигантски успех, а напротив - да ни подсказва, че имаме още работа. 

Има ли достатъчно независими медии в България? 

Първо може би трябва да изясним колко медии са достатъчно, за да отсеем едва тогава колко са независимите. Но да, да речем, че има, може би малко, но независими. Убеден съм, че тези, които сме се обединили около идеята на Web Report, сме именно такива. Освен това, аз съм оптимист и защото според друго изследване, от края на миналата година, българинът все повече чете. Това според мен е много важно - дали четеш книга, информационен сайт или текст, свързан с някакво събитие, ти си изграждаш собствена преценка кое е вярно, кое не, на кое може да се довериш и на кое не.

Категориите: Кандидатите ще се борят в категориите Общество, Истински истории, Икономика, Технологии и иновации, Култура и изкуство, Спорт

Както стана ясно от разговора наградата за всяко първо място в категория е парична премия от 1000 лв. Специални награди в същия размер се присъждат и за Фоторепортаж, Видеорепортаж, Подкаст и Млад автор.

Медийни партньори са БНТ, БТА, БНР, bTV Media Group, OFFNews.bg, списание "Мениджър", телевизия ММ и агенция "БулФото".

Генерални партньори: A1, Dundee Precious Metals и "Инвестбанк" АД, Arteks Engineering

Партньори: SSARM, Logitech, Bononia Estate, The Glenlivet, изворна и трапезна вода "Севтополис", 7arts.bg

Участвай в Web Report 2022!

  • Конкурсът е отворен за участие до 13 май 2022 г. включително.

  • Заявките и материалите се приемат само в електронен формат на имейл адрес webreport@webreport.bg

  • Одобрените за участие журналистически материали ще бъдат публикувани в специалната категория "Участници" в сайта на Dir.bg https://webreport.bg/, където може да бъде намерена и пълната информация за конкурса, изискванията към материалите и какво още е необходимо, за да кандидатствате.

  • Подробности можете да намерите и във Facebook страницата на Web Report тук.