Пламен Киров пред Dir.bg: Калин Стоянов остава, ако Главчев не го оттегли, това е положението
"Досегашният служебен премиер е отговорен човек и може да оттегли отказа си от поста, предвид ситуацията. Президентът играе по ръба на бръснача, ако откаже да насрочи предсрочни избори"
Все още не се намираме в конституционна криза, но сме в конституционно затруднение, коментира преподавателят по конституционно право проф. Пламен Киров в интервю за Dir.bg. По думите му единственият изход в сегашната ситуация след отказа на президента да издаде указ за кабинета "Кожарева" е да остане да управлява досегашното служебно правителство "Главчев", като дори не се налага Румен Радев да го преназначава. Към момента президентът не нарушава Конституцията, защото негово право е да откаже указ, коментира още конституционалистът. Според проф. Киров такова нарушение от страна на президента би бил само отказ от негова страна да насрочи дата на предсрочни избори. Професорът не изключи вотът да се измести и към 5 ноември - когато гласуват и в САЩ. А за конституционния капан, в който се намираме, той призова отговорност да поеме лидерът на "Да, България" в оставка Христо Иванов и "групичката около него".
Президентът Радев
- Кирил Петков и Ивайло Мирчев: Пеевски проби Кожарева
- Лена Бориславова: Промените в Конституцията сработват
- Кожарева подава сигнал до главния прокурор за оказван натиск
- Слави Трифонов: ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС опитаха да овладеят бъдещите служебни правителства
- "С наше МВР през ала-бала с президента": Нов протест на полицаи, Стоянов и Кожарева сред тях
- Проф. Киров, пресилено ли е да кажем, че навлизаме в конституционна криза?
- Струва ми се, че все още не сме в конституционна криза, макар че такава е възможна. Хайде да го наречем така - в конституционно затруднение сме. Ние предупреждавахме /б.р. - конституционалистите/ още когато се гласуваха текстовете в Закона за изменение и допълнение на Конституцията. Самото изменение дава възможност в една крайна хипотеза да се стигне до патова ситуация, когато не може да бъде назначено служебно правителство по новата уредба. И като че ли сме на път да се стигне дотам. Разбира се, от това нещо също има изход.
- Какъв е тогава изходът от тази ситуация?
- Изходът е старото служебно правителство, начело с Димитър Главчев и разбира се, със служебен министър на вътрешните работи Калин Стоянов, да продължават да си изпълняват функциите, след като не може да бъде назначено ново служебно правителство. И да се отиде на предсрочни избори със старото служебно правителство.
- Само да бъде преназначено ли сегашното правителство?
- Не, дори и да не бъде преназначено служебното правителство, то продължава да си изпълнява функциите, тъй като държавата не може без изпълнителна власт. Разбира се, президентът може, със съгласие вече на Димитър Главчев, тъй като той оттегли своята кандидатура за нов служебен министър-председател, но може да размисли. Той е отговорен човек и може в един момент, предвид на ситуацията, да каже - "оттеглям си отказа да се кандидатирам за нов служебен министър-председател". Това е възможно. Но искам да подчертая, че това, че не може да бъде назначено ново служебно правителство, изобщо не означава, че предсрочните парламентарни избори могат да бъдат отлагани до безкрайност. Такава хипотеза не съществува по Конституция. И ако президентът откаже да насрочи предсрочни избори, той си играе по ръба на бръснача.
- Той не отказа да ги насрочи, а ги отдалечи във времето след 20 октомври.
- След 20 октомври е разбираемо. В крайна сметка, на 5 ноември са изборите в САЩ, а както е добре известно, всички ценности идват отвъд Атлантика, политически и всякакви други, така че ще изчакаме да видим какво става при началниците и след това ние ще проведем нашите избори.
- С отказа си да подпише указа заради оставането на Калин Стоянов в МВР, се получава и друго - че всъщност президентът го бетонира в служебното правителство, при изхода, който чертаете вие - да остане сегашният служебен кабинет?
- Така стоят нещата. И това е единствената конституционна перспектива, която се очертава в тази хипотеза. Няма как да го махнем Калин Стоянов. Калин Стоянов и в момента е министър на вътрешните работи. Това е положението.
- Може да го махне само премиерът Главчев, ако реши?
- Точно така.
- Президентът отправи и конкретен призив към парламента - депутатите да попълнят вакантните длъжности от десетте, които фигурират в Конституцията като потенциални кандидати за служебен премиер. Представлява ли нарушение на основния закон фактът, че Румен Радев няма пред себе си осигурен списък от 10 имена, от които да избира?
- Какво можем да направим на този парламент, който не иска да избере омбудсман и зам.-омбудсман? Да ги вкараме в лагер ли, какво? Нищо не можем да направим. Парламентът две години и половина не назначи конституционни съдии и предизвика проблем със състава на КС. Президентът как си представя, че те ще се съберат и веднага ще изберат омбудсман, зам.-омбудсман, нови заместник-председатели на Сметната палата и т.н. Как ще се случи това нещо, при положение че парламентът не може да излъчи правителство и го е показал в три последователни опита?! Е, как със същото мнозинство да бъдат излъчени омбудсман и зам.-омбудсман?! Очевидно, че това няма да може да стане.
- Единственият изход тогава остава да назначи сегашното служебно правителство?
- Дори да не го назначи, сегашното правителство си е в мандат и ще продължи да си изпълнява функциите, докато не бъде заменено с ново служебно или с парламентарно избрано правителство от 51-ия парламент на България.
- Кога най-рано можем да излезем от този конституционен капан, който виждаме, че все повече се задълбочава след последните промени?
- Трябва да питате Христо Иванов и групичката около него от велики мислители.
- Следващи промени на Конституцията при следващо НС и при нов състав на КС виждате ли на хоризонта?
- Просто, като ми говорите за промени в Конституцията, ме втриса. По-добре да не пипат нищо повече, защото неграмотни хора не трябва да пипат Конституцията. Защото се получават ей такива неща, каквито днес коментираме.
- Имах предвид не нови промени, а връщане на старите текстове в основния закон.
- Като гледам горе-долу какъв ще бъде съставът на следващия парламент по социологическите прогнози, по-добре да не пипат в тази посока. Нищо няма да направят.
- В момента някоя от страните по казуса "служебно правителство" нарушава ли Конституцията? Защото днес отново излязоха полицаите да протестират пред Президентството. Президентът може ли да бъде упрекнат в това?
- В България всеки може да протестира за всичко, както виждате, стига да спазва закона. А иначе президентът не нарушава Конституцията, защото той назначава с указ служебното правителство, така че той може да откаже. Въпросът е какво следва от това. И ми се струва, че трябва да се намери някакъв разум и да излезем от тази ситуация подобаващо, защото ще изпаднем в безизходица от гледна точка на това, че няма да има ново служебно правителство. Но то старото ще си действа и може да се проведат избори с него.
- Излиза, че единствената промяна след днес е, че Радев официално свали отговорността от себе си за този служебен кабинет занапред?
- Ами те всички си свалят отговорността от този кабинет. Очаквам само Христо Иванов да я поеме.
- Той вече се пенсионира от политиката.
- Той може да се е пенсионирал, обаче не може да избяга от отговорността за това, което натвори преди да се пенсионира.