В Белград тече подготовката за най-големия антисистемен протест в Сърбия. Протестът е свикан по призив на студентите, които от края на ноември блокират над 60 факултета заради трагедията в Нови Сад.

През ноември миналата година в северния сръбски град падна бетонната козирка на жп гарата, при което загинаха 15 души. Днешният ден и подготовката за протеста обаче бяха помрачени от инцидент, при който кола се вряза в протестиращи в белградския квартал "Жарково". Трима души са ранени. Полицията е арестувала 50-годишен водач на автомобила. Шофьорът е оказал яростна съпротива, но е бил овладян и задържан, съобщиха сръбски медии. 

Инцидентът обаче не спира напора на прииждащите от всички краища на Сърбия млади хора, които искат да заявят повече от ясно - "Стига!". 

"Аз съм само един от участниците, ще бъдем стотици хиляди, милиони. Това ще бъде най-големият протест в историята на Сърбия! Нека всички да излязат на улицата!", коментира младо момиче пред кореспондента на БТА в Белград Теодора Енчева. На въпрос как се казва вместо нея отговори приятелката ѝ: "Ние сме само граждани на Сърбия!"

Любка Будински Петкович е учителка и майка на две дъщери и заедно с тях е тръгнала към протеста. Една от дъщерите ѝ носи плакат, на който е написана шеговита препоръка към обществото как да се предпази от сръбския президент Александър Вучич.

"Не се страхувам, вярвам, че студентите са умни и няма да допуснат насилие. А всички заедно ще изградим едно ново общество", каза Петкович пред БТА.

По-рано тази седмица представители на сръбското правителство и президентът Александър Вучич обвиниха организаторите на протеста в Белград, че планират насилие на 15 март, но студентите отрекоха това и уточниха, че плановете им не включват нахлуване в нито една от сръбските институции.

Сръбската столица осъмна днес без градски транспорт и всички се придвижват пеша до различните пунктове в града, огранизирани от студентите, които постоянно публикуват насоки и препоръки в официалния си профил в Инстаграм "Студенти от блокадата".

На всяко кръстовище в центъра на Белград има полицаи, които отклоняват автомобилите. Някои от униформените са на видимо млада възраст.

От съображения за сигурност сградата на парламента (Народната Скупщина) е заключена до 17 март и около нея има изградена метална ограда.

"Щом не мога да вляза в парламента като депутат, аз отивам на протеста заедно със студентите. Елате на мирен протест, за да победим заедно!", каза председателят на опозиционната Демократическа партия Сърджан Миливоевич в профила на партията в социалните мрежи.

Социалистът Бранко Ружич изненадващо обяви, че ще участва в днешния протест. Пред регионалната телевизия Eн1 Ружич каза вчера, че никой не може да го възпрепятства да се разхожда из Белград.

Сръбската социалистическа партия е коалиционен партньор на Сръбската прогресивна партия в правителството, оглавявано от Милош Вучевич. Председател на Сръбската социалистическа партия е Ивица Дачич, който заема поста вицепремиер и министър на вътрешните работи в кабинета.

Милош Вучевич подаде оставката на правителството на 28 януари след нападение с бейзболни бухалки на група протестиращи студенти пред офиса на управляващата партия в Нови Сад. Оставката все още не е констатирана от Народната Скупщина и на практика правителството се ползва с пълните си правомощия.

Тракторите, които вчера направиха колона около Пионерския парк, където контрапротестиращи студенти лагеруват заедно с бивши военни и граждани от Косово и Босна, осъмнаха с нарязани гуми и счупени стъкла.

Сръбските студенти организират протести вече четири месеца в различни големи градове в Сърбия с искания за поемане на отговорност за смъртта на 15 души в Нови Сад след падането на козирката на жп гарата в града на 1 ноември миналата година. С блокади и протести студентите призовават за публикуване на цялата документация по ремонта на гарата, за да се установи чия е отговорността за трагедията, повдигане на обвинения срещу нападателите на протестиращи на предишните протести, както и прекратяване на процесите срещу арестуваните досега демонстранти.

Управляващите обявиха, че всички искания на протестиращите са изпълнени, но студентите застават зад мнението, че исканията им не са изпълнени докрай. 

Бившият премиер на Сърбия Зоран Живкович вижда сходни картини през 90-те години и днес

Зоран Живкович, който в края на 90-те години е една от водещите фигури в протестите, довели до свалянето на Слободан Милошевич от власт, коментира, че днес Сърбия днес е в положението, в което беше 10 години преди убийството на Зоран Джинджич - "в много лоша позиция". 

"Имаме власт, която е комбинация от примитивизъм, престъпност, корупция, от всичко онова, което не е добро - за нито една държава, за нито един народ. Това нямаше да се случи, ако Зоран беше останал жив", казва бившият премиер на Сърбия пред камерата на bTV

Живкович описва президента Александър Вучич като "човек с много проблеми - и психиатрични, и други". Това му напомня на бившия държавен глава - Слободан Милошевич. "Мисля, че имат една и съща диагноза, психиатрична - и единия и другия. И двамата водиха политика, която застраши, а след това и унищожи бъдещето на Сърбия. И това беше очевидно и тогава, и днес", казва още Живкович. 

Преди 22 години съдбата го поставя на изпитание - да поеме властта в Сърбия часове след убийството на неговия приятел и най-близък съратник Джинджич. Като министър-председател и дотогавашен министър на вътрешните работи, Живкович въвежда извънредно положение и провежда безпрецедентната по мащабите си операция "Сабя". Арестуваните са хиляди, стотици са обвинените.

"Зоран Джинджич беше, макар и за кратко, най-големият сръбски политик на всички времена. Неговите знания - той беше доктор по философия, тази любов, патриотизмът към своя народ, към своята държава, тази готовност да се постигне нещо, което е най-добро за Сърбия - това не направи никой преди него, нито след него може да повтори. На мен ми беше много тежко, когато попаднах в тази ситуация и трябваше да го заместя, защото бях абсолютно сигурен, че той не може да бъде заменен", спомня си Живкович.

Снимка: Емил Чонкич/БТА

"Зоран и аз около половин година преди това подготвяхме акция срещу организираната престъпност. След убийството на Зоран започна Операция "Сабя", но тя щеше да се случи дори да беше жив. Успяхме да сведем криминалния елемент в Сърбия до абсолютната нула. Опитах се да продължа тази политика, която водехме - преди всичко Зоран, но и аз като негов първи заместник. Без него обаче всичко това просто беше различно", признава още бившият премиер.

Относно настоящата ситуация в Сърбия Живкович казва: "Милошевич завърши там, където трябваше да свърши. Очаквам и Вучич да завърши там. Това ще бъде възможност Сърбия отново да тръгне по един здрав път и да осъществи това, което направиха нашите съседи - България и много други. А това е да стане една нормална, здрава европейска държава. Това ще бъде добре за нас, като граждани на Сърбия, за всички граждани на Сърбия, но и за нашите съседи - за всички нас заедно".