Джей Ди Ванс не изключи военна намеса на САЩ в Украйна при провал на преговорите
Вицепрезидентът на САЩ предложи възстановяване на отношенията с Русия след успешно споразумение, като заяви, че сегашната изолация на Москва от западните пазари я превръща в младши партньор на Пекин
Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс заяви, че Вашингтон ще наложи на Москва санкции и не изключи военно намеса ако руският президент Владимир Путин не се съгласи на мирно споразумение с Украйна, което да гарантира дългосрочната независимост на Киев.
Ванс заяви, че вариантът за изпращане на американски войски в Украйна, ако Москва не успее да преговаря добросъвестно, остава "на масата", с което зададе много по-твърд тон от министъра на отбраната Пийт Хегсет, който в сряда предположи, че САЩ няма да ангажират с военната намеса.
"Има икономически инструменти за въздействие, разбира се, има и военни инструменти за въздействие", които САЩ могат да използват срещу Путин, каза Ванс.
Часове след като президентът Тръмп заяви, че ще започне преговори с Путин за прекратяване на войната в Украйна, Ванс каза "Мисля, че от това ще излезе сделка, която ще шокира много хора".
Забележките на вицепрезидента, които се появиха ден преди срещата с украинския президент Володимир Зеленски, предложиха най-силната досега подкрепа на администрацията на Тръмп за Киев пред руските искания той да се разоръжи и да замени сегашното правителство.
"Президентът няма да се впусне в тази ситуация с капаци на очите", каза Ванс. "Той ще каже: "Всичко е на масата, нека да сключим сделка".
В четвъртък Тръмп заяви пред репортери, че Украйна ще участва в преговорите с Русия - ключово искане на Зеленски. Но Тръмп също така заяви, че Русия трябва да бъде допусната обратно в клуба на богатите държави Г-7 и че членството на Украйна в Организацията на Северноатлантическия договор е нещо, което Русия не може да допусне.
Ванс трябва да говори в петък на Мюнхенската конференция по сигурността - среща на световните лидери за обсъждане на общите заплахи. Той заяви, че възнамерява да каже на съюзническите европейски лидери, че задушават свободата на словото и демокрацията, като не работят с популистките партии.
Европейските служители, които се надпреварваха да си осигурят двустранни срещи с Ванс, се надяваха, че първото посещение на най-високо равнище от администрацията на Тръмп ще постави началото на ново ниво на сътрудничество със САЩ в момент на глобални сътресения и ще предложи подробности за плана за прекратяване на войната в Украйна.
Вместо това Ванс заяви, че ще каже на лидерите, че Европа трябва да приеме възхода на антисистемната политика, да спре масовата миграция и да ограничи прогресивните политики. Той заяви, че ще призове за връщане на традиционните ценности и прекратяване на мигрантската престъпност.
"Наистина става въпрос за цензура и за миграция, за този страх, който президентът Тръмп и аз имаме, че европейските лидери донякъде се страхуват от собствения си народ", каза Ванс. Той заяви, че ще призове германските политици да работят с всички партии, включително с крайнодясната и антиимигрантска партия "Алтернатива за Германия".
В четвъртък, когато политиците започнаха да пристигат в Мюнхен, германската полиция съобщи, че афганистански мигрант се е врязал с автомобил в тълпа от демонстранти от профсъюзите в града и е ранил повече от две дузини.
По отношение на Украйна Ванс заяви, че е твърде рано да се каже каква част от територията на страната ще остане в руски ръце или какви гаранции за сигурност могат да предложат на Киев САЩ и други западни съюзници. Той каза, че тези подробности ще трябва да бъдат уточнени в рамките на мирните преговори.
"Има многобройни формулировки, конфигурации, но ние се интересуваме от това Украйна да има суверенна независимост", каза той.
Тръмп заяви, че Путин иска да сложи край на конфликта, който руският лидер започна преди три години с опит за пълномащабна инвазия, при която загинаха стотици хиляди хора и бяха окупирани части от Украйна. Руските сили контролират близо 20% от територията на страната.
Ванс заяви, че администрацията на Тръмп ще се стреми да убеди Путин, че Русия ще постигне повече на масата за преговори, отколкото на бойното поле.
Ванс предложи възстановяване на отношенията с Русия след успешно споразумение за Украйна, като заяви, че сегашната изолация на Москва от западните пазари я превръща в младши партньор на Пекин. "Не е в интерес на Путин да бъде по-малкият брат в коалиция с Китай", каза Ванс.
По време на срещата на НАТО в сряда в Брюксел Хегсет заяви, че границите на Украйна едва ли ще бъдат такива, каквито бяха преди първоначалната инвазия на Русия през 2014 г., преговорите няма да приключат с приемането на Украйна за член на НАТО, а неамериканските страни ще трябва да предоставят гаранции за сигурност.
Хегсет изясни коментарите си в четвъртък, като заяви пред репортери в Брюксел, че "какви отстъпки ще бъдат направени или какви отстъпки няма да бъдат направени" ще зависи от Тръмп.
Ванс се съгласи, че Тръмп може да промени мнението си в зависимост от развоя на преговорите.
"Президентът Тръмп би могъл да каже: вижте, ние не искаме това, може да не ни харесва това, но сме готови да го върнем на масата, ако руснаците не бъдат добри партньори в преговорите, или има неща, които са много важни за украинците и които може да искаме да свалим от масата", каза той.
Говорейки за европейската политика, Ванс нападна основните политици на континента, като заяви, че те използват лексика в съветски стил като "дезинформация", за да отхвърлят гледни точки, с които не са съгласни. Руската намеса в западната демокрация се преувеличава в САЩ и Европа, каза Ванс. Той заяви, че отказът да се ограничи миграцията е много по-голяма заплаха за демокрацията, отколкото намесата на Москва в изборите.
"Ако вашето демократично общество може да бъде сринато с 200 000 долара от реклами в социалните мрежи, тогава трябва сериозно да се замислите колко силна е хватката ви или колко силно е разбирането ви за волята на хората", каза Ванс.
Според него недопускането на крайно десни партии, които водят кампания срещу миграцията, в правителствените коалиции е ограничаване на волята на хората, които многократно са искали по-голям граничен контрол. "Мисля, че за съжаление, волята на избирателите е пренебрегната от много наши европейски приятели", каза той.
В обръщението си Ванс ще подкрепи и Илон Мъск. Политическата кампания на Мъск в Европа, включително за партията "Алтернатива за Германия" - група, наблюдавана за екстремизъм - предизвика почти повсеместна критика от страна на европейски лидери като германския канцлер Олаф Шолц и френския президент Еманюел Макрон. И двамата ще бъдат в аудиторията и ще слушат речта на Ванс.
Ванс заяви, че Мъск не говори от името на Тръмп. Но каза, че е съгласен с Мъск, че европейските държави трябва да спрат да допускат голям брой мигранти от Близкия изток, Африка и други страни. Той също така заяви, че европейските лидери не са прави да критикуват Мъск за това, че е говорил открито.