Избухнаха нови пожари в страната, огънят в Гърция е на 2 км от границата
Село Воден поетапно се възстановява, приоритетно се осигуряват фургони на семейства с деца или самотни възрастни хора
Вътреният министър Калин Стоянов заминава за пожара до гръцката граница, който трети ден бушува в планина Славянска. Сухи треви, храсти и стърнища пламнаха към 11 часа и в землището на пазарджишкото село Овчеполци към село Блатница, съобщиха от МВР. Над 1400 военнослужещи участват в продължение на единадесет дни в гасенето на пожари в населени места в областите Пловдив, Пазарджик, Хасково, Стара Загора, Ямбол, Варна, съобщиха от Министерството на отбраната.
Снимки от огненото бедствие ВИЖТЕ ТУК >>>
Сигналът за пожара в пазарджишко е получен в 11:00 часа. Заради вятъра огънят тръгнал към село Цар Асен, но пожарните екипи успяха да го локализират. Няма опасност за населените места, съобщиха от Областната дирекция на МВР- Пазарджик. В момента се работи за цялостното му погасяване.
Допълнителна помощ този път дойде от природата. Заваля дъжд в района, който помогна на пожарникарите. На място са екипи от Пазарджик и Пещера, допълни Мирослав Стоянов, говорител на Областната дирекция на МВР- Пазарджик. В петък горя пожар в близост до село Априлци.
Критична остава ситуацията с пожара, който гори в Гърция близо до границата. Опасно близо, на по-малко от 2 км от огъня, са санданските села Петрово и Голешово.
Пожарът все още е само на гръцка територия, но не е овладян, каза директорът на Държавното горско стопанство в Катунци инж. Пламен Поюков. Той посочи, че на място има служители на горското и противопожарни екипи, които са в готовност да реагират, ако обстановката се промени.
Служебният министър на вътрешните работи Калин Стоянов ще направи обход с хеликоптер на Главна дирекция "Гранична полиция" над района. Служителите на горските стопанства и пожарната са разположени по билото на планината и чистят просеката по българската гранична ивица, за да не допуснат пожара на наша територия.
Пожар, предизвикан от мълния, изпепели и 17 декара иглолистна гора край смолянската община Баните.
Огънят е избухнал в местността Ледово, землище на село Сливка. В гасенето му са участвали екипи на противопожарните служби в Баните и кърджалийската община Ардино, 27 служители на Държавните горски стопанства в Славейно и Ардино, както и жители на община Баните. Спасени са 120 декара иглолистна гора. Вчера в областта смолянските пожарникари са гасили три пожара възникнали в сухи треви и храсти.
И през днешния ден продължава поставянето на фургони за временно настаняване за най-нуждаещите се в опожарените села Воден и Крайново.
Най-голямото огнище на пожара се намира в местността "Трите чучура" край село Голям Дервент. Огънят гори на около 10 км по права линия от село Воден, но към момента няма опасност за жителите. Пожарни автомобили и военни се борят с огнената стихия, която е на площ от 73 000 дка. Иначе селото поетапно започва да се възстановява от огъня. Приоритетно фургони се осигуряват на семейства с деца или самотни възрастни хора.
Пред БНТ двама души - Иван Мазников и Костадинка Мазникова, чиято къща е опустошена от пожара, разказаха, че пространството във фургона е твърде малко. "Струва ми се, че това нещо не е възможно за живот. Няма място една крачка жизнено пространство. От колко много неща ще имам нужда, те могат ли да се съберат в това нещо?", чуди се Мазникова.
"Две легла има, гардероб и банята. Лятото е огън, а зимата какво ли ще е студено. При бедствено положение човек трябва да бъде доволен и на всичко, защото за всеки е еднакво", коментира Мазников.
"Ще направим всичко възможно да бъдат позиционирани днес и седемте контейнера, които да бъдат поставени долу. Тепърва започват да се поставят и да се инсталират всички необходими за ежедневието ВиК, ток, домакински уреди", каза пред журналисти областният управител на Ямбол Николай Костадинов.
"Някои от контейнерите се нуждаят и от ремонт, защото са оборотни. Смяна на бойлери, на тоалетни казанчета, по пода, ако има някъде проблеми. Пътуват в случай на бедствия и аварии и катастрофи в цялата страна", обясни кметът на Община Болярово Христо Христов.
Пострадалите жители могат да кандидатстват и за еднократна помощ от Агенцията за социално подпомагане, но трябва да отговарят на определени условия.
"В случая нямам право да кандидатствам, тъй като не живея постоянно тук. Има и много други такива жители, които не са приходящи - т.е. летните месеци пребивават и обикновено живеят на друго място и реално сами се оправят сега", сподели Стефан Колев.