"Кой и как се е договарял тайно за "Турски поток"? Прокуратурата се самосезира
Държавното обвинение не съобщава кое точно медийно разследване е взело предвид, но в последните дни Антикорупционният фонд извади документи за договорки между участниците в газовия проект
Софийска градска прокуратура (СГП) се самосезира по разпространена в медиите информация за нарушения, свързани с избора на изпълнител и ускореното изграждане на газопровода "Турски поток" през България. В мотивите си за решението СГП добавя и съобщенията за "нерегламентирано договаряне между подизпълнители и възложители за заобикаляне на Закона за обществените поръчки и обсъждането на забранени от закона схеми като наемане на кандидат за изпълнител като подизпълнител на част от проекта".
Газови потоци
- Прокуратурата отмени отказа за разследване на нарушения при строежа на "Турски поток"
- Цветанов пред EURACTIV: Брюксел не знае истината за "Турски поток"
- Теменужка Петкова: Не се страхуваме от проверки на "Турски поток"
- Кирил Петков: Турски поток за 3 милиарда е най-големият геополитически пробив на ГЕРБ
- Еврокомисията: Въпросът какво да се прави с "Турски поток" в ЕС е философски
Наблюдаващият прокурор, избран на принципа на случайния подбор, следва да предприеме действия по своя преценка, съобразно правомощията си по Закона за съдебната власт и Наказателно-процесуалния кодекс.
Преди няколко дни неправителствената организация "Антикорупционнен фонд" (АКФ) публикува данни, за които се твърди, че са писмо от поща на руски политик, в които се споменава изграждането на газопровода.
Под заглавие "Кой и как се е договарял тайно и в нарушение на закона с кандидат-изпълнители на проекта "Турски поток" през 2019 година?" АКФ пише, че през 2019 година руският политик Александър Бабаков получил кратко съобщение (представя се снимка) от преговори между "българската, руската и арабската страна" (вероятно се има предвид Саудитска Арабия, откъдето е и собственикът на избраният за изпълнител консорциум "Аркад"), проведена на 1 юли 2019 г. в Истанбул, тоест след подаването на офертите на кандидат-изпълнителите на проекта. Обсъжда се директно споразумяване между двама от участниците "Аркад" и друг участник - ТМК-Бонатти-Щрайхер. (Официално консорциумът се нарича "Консорциум - Газово развитие и разширение в България" с участници Консорцио Варна 1 (учредено от Бонатти С.П.А и Макс Щрайхер С.П.А) и "Комплишънс дивелъпмънт" С.А.Р.Л- клон България).
Да припомним, че "Комплишънс Дивелъпмънт С.А.Р.Л.", регистрирано в Люксембург, е дружество, свързано с най-големия руски производител на тръби за нефто-и газопроводи ТМК. Да припомним, че "Булгартрансгаз" най-напред избра именно споменатия газов консорциум за изпълнител и отстрани саудитците (под предлог, че не представили нужните документи), но впоследствие ги върна в играта. Стигна се до съдебни процедури, но ВАС отказа да разгледа жалбите на консорциума към КЗК.
На срещата руската страна "отправя списък от въпроси към Аркад" в неясно какво качество, а накрая заявява, че "са постигнали общо разбиране с Аркад" по някои въпроси", пише АКФ. Особено скандално, според АКФ, е обсъждането на забранени от закона схеми като наемане на кандидат за изпълнител като подизпълнител на част от проекта, което е изцяло забранено от българския Закон за обществените поръчки (всички подизпълнители трябва да се обявяват предварително).
Самият Бабаков е известен като специален пратеник на президента Путин и е с наложени санкции от ЕС, САЩ и Канада, отбеляза "Дойче веле" в публикация по новите разкрития на АКФ. През 2014 г. в обширна статия "Ню Йорк Таймс" разказа как Бабаков опитал да подкупи български заместник-министър от служебен кабинет във връзка с "Южен поток".
Втори документ от хакнатата поща на Александър Бабаков разкрива още от кухнята на проекта "Турски поток", представян в България като разширение на националната газопреносна мрежа, изтъква АКФ. Става дума за писмо от Цветелина Бориславова, председател на надзорния съвет на БАКБ до Александър Воробьов, съветник на Бабаков и санкционирано лице точно в това си качество. От имейла става ясно, че БАКБ е инвестиционната банка, избрана от договарящите се страни (contracting parties) за изпълнението на проекта. Кои са тези "договарящи се страни" не е ясно, тъй като процедурата на хартия е обществена поръчка за изграждане на инфраструктура, а БАКБ не може да е друго освен обслужваща банка на възложителя, държавната "Булгартрансгаз". Отделно, процедурата за избор на финансираща банка на този проект е стартирана едва година по-късно, през юни 2020 г., коментира АКФ.
Във въпросния мейл Бориславова учтиво моли да бъдат предупредени Бабаков и "Газпромекспорт", че ще има забавяне на изграждането заради обжалването на процедурата от един от участниците,"Консорциум - Газово развитие и разширение в България".
Газопроводът през българска територия е дълъг 474 километра, трябва да доставя през България, Сърбия, Унгария до Баумгартен, Австрия руски газ. По трасето количествата (по план, в исторически план) са следните: България - 3.5 милиарда м3, Сърбия - 2.5 милиарда м3, Унгария - 6 милиарда м3 и 3.75 милиарда м3 - до Баумгартен.