Това заяви зам.-ръководителят на руската държавна компания „Росатом” Кирил Комаров по време на конференция на Световната ядрена асоциация в Лондон, цитиран от Интерфакс, предадоха "Фокус" и БГНЕС. "Атомстройекспорт" е част от "Росатом".

Същевременно Комаров, цитиран от РИА Новости, окачестви като странно заявлението на българското правителство, че не желае да плаща за произведеното оборудване по проекта АЕЦ „Белене”.
„Изпитвам голямо уважение към нашите клиенти, но когато не ни се заплаща за това, което сме направили - а то е документирано и доказано - смятам, че се поражда една странна ситуация. А когато чета коментарите на някои български управници, че нямат намерение да плащат – това също ми звучи странно”, посочи Комаров.

Заради иска на "Атомстройекспорт" президентът Росен Плевнелиев и премиерът Бойко Борисов реагираха остро днес.

Комаров отбеляза, че проектът за строежа на АЕЦ „Белене” съществува от 2006 година, а всички основни документи са били подписани през 2008 година, включително и документите за започване на производството на оборудването.

„И досега не сме получили от България уведомление и предложение за прекратяване на договора. Така че и сега производството на оборудването продължава. През трите години след 2009 година по-голямата част от оборудването е била физически построена и приета от клиента. Заводите не са предназначени да съхраняват толкова оборудване. Българският клиент може да реши, каквото си иска - да строи или да не строи атомни електроцентрали”, посочи още Комаров.
„Ние искаме това оборудване да бъде платено и сме готови още днес да го доставим на клиента. А какво ще прави клиентът с него – ще го сложи в музей или ще го използва в АЕЦ „Козлодуй”, си е негова работа”, добави Комаров.

"Росатом" смята, че реакторът, изработен за АЕЦ "Белене", може да бъде използван за бъдещия седми блок на АЕЦ "Козлодуй".
„Подаването на иск срещу българската компания НЕК не означава, че реакторът не може да бъде използван за „Козлодуй”, заяви Комаров.
Той уточни, че оборудването за „Белене” „е годно” за АЕЦ „Козлодуй”, ако има подходящ проект.

Комаров все пак отбеляза, че докато за „Белене” е било планирано да бъдат построени два енергоблока, като реакторът за втория блок вече е почти готов, за „Козлодуй” е планиран само един нов реактор.