Зърнопроизводителите в петък няма да протестират в София, съобщиха вечерта от Столичната община. В съобщение до общината организаторите са заявили, че в четвъртък вечерта няма да бъде докарана земеделска техника към София. Вероятно това нямало да се случи и в двата почивни дни, предаде БТА.

По-рано стана ясно, че уведомление за протест на земеделците в София е подадено още миналата седмица в Столичната община.
"Маршрутът, който ни се предлага от общината за протеста не ни удовлетворява. На управляващите им е ясно какъв маршрут искаме и самият премиер го бе предложил, когато беше кмет на София",  съобщиха по обяд от Националния инициативен комитет за протестите. Водачът на земеделците в Сливен Петър Байчев прогнозира, че около 3000 машини ще пристигнат в София в петък.

През декември 2008 г. зърнопроизводителите блокираха движението в София, като пристигнаха с трактори и коли на площад "Ал. Батенберг", пред Министерския съвет и храм паметника "Св. Александър Невски". Тогава бе подписано споразумение между протестиращите и земеделското министерство за 150 млн. лв. за национални доплащания за 2009 г.

Общо 170 селскостопански машини до 4 тона всяка ще бъдат разположени в центъра на София, каза междувременно пред журналисти кметът Йорданка Фандъкова. Протестът на земеделците ще е от 1 до 8 декември.
Фермерите са съгласни да внесат около 10 000 лв. депозит за покриването на евентуални щети по пътната настилка. Фандъкова допълни, че се водят интензивни разговори между организаторите, общината и "Пътна полиция", тъй като първоначалното искане е било за влизането на 1000 селскостопански машини.

Земеделците са отхвърлили предложението да минат и разположат техниката си по обходни маршрути извън центъра. Засега е договорено техниката да влезе след 21 ч. тази вечер в града, а площадите, на които протестиращите искат да я разположат, са "Св. Ал. Невски" и "синята зона" на пл. "Народно събрание", предаде БТА.
Маршрутът, по който ще се придвижват тракторите на протестиращите земедлци, ако влязат в София, ще бъде по бул. „Ботевградско шосе”, бул. „Владимир Вазов”, моста „Чавдар”, бул. „Кн. Ал. Дондуков”, наляво по бул. „Васил Левски”, надясно по ул. „Оборище”.

Тракторите са спрени, докато текат преговорите, съобщи по-късно зам.-председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Радослав Христов, предаде БГНЕС.
Близо час и половина Христов разговаря в Народното събрание с председателя на парламентарната земеделска комисия Десислава Танева и земеделския министър Мирослав Найденов.
"Машините са спрени по места там, докъдето са стигнали. Искаме диалога да се води спокойно. Водим разговори по всички проблеми, които не са били разрешавани до сега", обясни Радослав Христов.
Конкретни договорености обаче отново не бяха постигнати. Все още се чака разрешение от Брюксел за намален акциз на горивата за земеделски нужди. 

Тръгналите от Северна България трактори са спрени на Ботевград, част от тези, които тръгнаха от Южна България са спрени след Сливен. Машините, които са били на "Капитан Андреево" така и не са тръгнали.
104 машини от пловдивската организация на зърнопроизводителите са на Карловско шосе готови да тръгнат.

"Нищо не сме се разбрали, разговорите продължават. Когато не се прекъсва диалогът, винаги може да се намери изход", призна Мирослав Найденов.
Ние се опитваме да има разумен диалог, каза и Десислава Танева.
Очаква се днес парламентарната комисия по бюджет и финанси да одобри окончателно парите за земеделие за следващата година, приемайки на второ четене Законопроекта за държавния бюджет за следващата година.

Земеделци блокираха със 150 трактора за половин час по обед пътен възел Петолъчката, предаде „Фокус”. Протестиращите поискаха оставките на финансовия и земеделски министър и не желаят да свалят правителството.
Зърнопроизводители от Добричка област потеглиха към ГКПП "Дуранкулак" и Йовково, за да блокират движението през българо-румънската граница за един час.

И днес блокадата на подстъпа към Дунав мост започна в 12 часа, като този път бе удължена до 14 часа. Протестиращите имат готовност утре отново да блокират Дунав мост, но не повече от два часа, за да не се създават прекалени затруднения на пътуващите.
Част от машините заминават за столицата, а другите остават на Дунав мост, решиха четирите регионални съюза от Русе, Разград, Силистра и Търговище.

Блокадата на главния път Е-79 също ще продължи. Фермерите възнамеряват да затворят движението между София и областите Враца, Видин и Монтана.