Точно когато изглеждаше, че дните на Бенямин Нетаняху на власт може би са преброени, Международният наказателен съд се намеси, за да го спаси, пише "Политико".

Крехкият военен кабинет на израелския министър-председател започна да се клати този уикенд, след като пенсионираният генерал Бени Ганц - израелският политик, който може да прекрати дългата и бурна политическата кариера на Биби - заплаши да напусне правителството, ако Нетаняху не представи следвоенен модел за управление на Газа.

Ганц предупреди, че ще оттегли подкрепата си ако исканията му не бъдат изпълнени.

Сега бунтът на генерала изглежда е на заден план благодарение на съобщението от понеделник на главния прокурор на Международния наказателен съд Карим Хан, че иска заповеди за арест на Нетаняху и израелския министър на отбраната Йоав Галант, както и на трима лидери на Хамас, включително Яхия Синвар, лидер на ислямистката групировка в Газа.

Ако Хан и неговата група от шестима експерти - петима от които са британци, което е любопитно - са се надявали, че като обвинят и двете страни във военни престъпления и престъпления срещу човечеството, ще могат да предизвикат пауза в сраженията и да убедят Израел да преосмисли военната си кампания, те ще останат разочаровани, пише "Политико".

В рамките на няколко минути след оповестяването на новината лидерът на израелската опозиция Яир Лапид, който е сред основните политически противници на Нетаняху, осъди Хан и отхвърли съобщението му като "катастрофа". Лапид заяви пред парламентарната си фракция, центристката партия "Йеш Атид", че се надява Конгресът на САЩ да осъди инициативата на Хан.

От седмици Лапид призовава Нетаняху да се съгласи на нови избори. Сега вероятността те да се случат изглежда още по-малка.

"Заповедите за арест на Международния наказателен съд са пълен морален провал", написа Лапид в X. "Не можем да приемем скандалното сравнение между Нетаняху и Синвар, между лидерите на Израел и лидерите на Хамас."

Самият Ганц бързо последва примера му. "Правенето на паралели между лидерите на демократична държава, решена да се защити от подъл терор, с лидерите на кръвожадна терористична организация (Хамас) е дълбоко изкривяване на правосъдието и очевидна морална несъстоятелност", заяви той.

Израел води война в Газа, откакто на 7 октомври миналата година бойци на Хамас убиха около 1200 израелци и взеха други 250 за заложници. Израелските удари в контролирания от палестинците регион са отнели живота на най-малко 35 000 души, според данни на управляваното от Хамас министерство на здравеопазването в Газа, което не предоставя отделни данни за жертвите сред бойците и цивилните.

Броят на жертвите предизвика международна загриженост, като Южна Африка обвини Израел в извършване на геноцид в дело, което се разглежда от Международния съд, също базиран в Хага, припомня "Политико".

Бившият стратег на предизборната кампания на Нетаняху Надав Щраухлер заяви, че изявлението на Хан само ще помогне на бившия му шеф, като принуди опозиционни политици и критици да се обединят в негова защита. "Хората не виждат това като нещо, което е насочено само срещу Нетаняху - то е насочено срещу държавата и нейната защита", каза той.

Щраухлер прогнозира, че реакцията на израелската общественост на изявлението на Хан ще отрази реакцията ѝ на усилията на президента на САЩ Джо Байдън и други американски демократи като Чък Шумър, лидер на мнозинството в Сената, да накарат израелското ръководство да се ангажира с решение за две държави за палестинците.

"Демократите и администрацията се опитаха да принудят Нетаняху да се насочи в определена посока, но това доведе до точно обратния резултат", каза той. Макар че прокурорът на МНС може и да не е имал предвид политиката, "резултатът ще бъде точно същият: ще засили позициите на Биби".

"Обвързването на Биби със Синвар - това е нещо, което израелците много трудно могат да преглътнат", казва Ехуд Олмерт, бивш израелски министър-председател и яростен критик на Нетаняху. Той обясни, че това само ще насърчи израелците да се чувстват още по-засегнати.

"Вземате убиец, килър, човек, който изпраща свои хора да избиват невинни израелци, и го свързвате с премиера на Израел, който отговаря за контраофанзивата, искам да кажа, че това е нещо, което израелците не могат да приемат", казва Олмерт. "Това играе в полза на Нетаняху. Израелците вече казват: "Вижте, всички те са антисемити. Всички те са против нас", допълва той.

Действията на Международния наказателен съд срещу Бенямин Нетаняху поставят и американския президент Джо Байдън в дипломатически и политически затруднения, пише по същата тема "Файненшъл Таймс".

Съобщението на Международния наказателен съд, че иска заповеди за арест на израелски лидери само няколко часа след като съветникът по националната сигурност на САЩ Джейк Съливан проведе срещи с официални лица в Йерусалим, накара американските политици от различни политически сили да изпаднат в ярост.

Президентът на САЩ Джо Байдън и председателят на Камарата на представителите от Републиканската партия Майк Джонсън осъдиха изявлението на прокурора на МНС Карим Хан.

Байдън заяви, че е "възмутително" да се приравнява поведението на Нетаняху и на министъра на отбраната Йоав Галант с това на лидерите на Хамас. "Нека бъда ясен: каквото и да предполага този прокурор, няма равнопоставеност - никаква - между Израел и Хамас. Винаги ще подкрепяме Израел срещу заплахите за неговата сигурност", каза той.

Ходът на МНС обаче изправя администрацията на Байдън пред вътрешнополитическо и дипломатическо предизвикателство. Страстната защита на Израел и Нетаняху от страна на президента заплашва да изостри разногласията относно войната в Газа в неговата Демократическа партия, която се подготвя за тежка предизборна битка.

В същото време всяко ответно действие срещу МНС може да подкопае усилията на САЩ да се позиционират като посредник в преговорите за прекратяване на конфликта и да подкопае още повече авторитета им сред много страни от т.нар. Глобален юг.

По-рано този месец Байдън показа признаци, че се дистанцира от израелския министър-председател във връзка с плановете на неговото правителство да започне офанзива в град Рафах в Газа, където са потърсили убежище до 1 млн. палестинци, като обяви, че САЩ ще спрат пратка оръжие, ако се стигне до инвазия.

Нетаняху все пак продължи и започна офанзива в източната част на Рафах, принуждавайки стотици хиляди хора да бягат. Държавният департамент на САЩ също така публикува доклад до Конгреса, в който се казва, че Израел може да е използвал произведени в САЩ оръжия по начин, който нарушава международното хуманитарно право, но не отправи официално обвинение.

В знак на несъгласие на левицата с позицията на Байдън по конфликта, предизвикан от нападението на Хамас на 7 октомври, прогресивният сенатор Бърни Сандърс и конгресменът от Демократическата партия в Минесота Илхан Омар похвалиха в понеделник решението на прокурора на МНС. Нетаняху "води безпрецедентна война на унищожение срещу целия палестински народ, в която са убити или ранени над 5% от населението", заяви Сандърс.

"Прокурорът на МНС е прав да предприеме тези действия. Тези заповеди за арест могат да бъдат изпълнени, а могат и да не бъдат, но е наложително световната общност да спазва международното право", добави той.

Междувременно по-центристки настроени демократи, като лидера на мнозинството в Сената Чък Шумър, нарекоха стъпката на МНС "дълбоко несправедлива" и "осъдителна".

Преди малко повече от два месеца Шумър разкритикува Нетаняху в реч пред Сената, като заяви, че поведението на израелския лидер във войната отслабва "политическата и моралната тъкан" на страната му и че той е "пречка за мира".

САЩ отдавна имат трудни отношения с Международния наказателен съд. Вашингтон не е член на съда и в миналото се е стремял да се дистанцира от него поради опасения, че може да бъде обект на разследвания за поведението си в конфликти като тези в Ирак и Афганистан.

Но САЩ подкрепиха разследването на МНС срещу руския президент Владимир Путин след пълномащабната му инвазия в Украйна през 2022 г., което го постави в неудобно положение.

До обявяването на искането за издаване на заповеди за арест в понеделник САЩ бяха предпазливи в коментарите си относно разследването на МНС за войната между Израел и Хамас, като заявиха единствено, че съдът няма юрисдикция по случая. Сега позицията на администрацията се е втвърдила. Държавният секретар Антъни Блинкен излезе с пространно изявление, в което осъди действията на МНС и заяви, че те могат да навредят на усилията на САЩ за прекратяване на войната.

"Това решение с нищо не помага и може да застраши продължаващите усилия за постигане на споразумение за прекратяване на огъня, което да изведе заложниците и да осигури хуманитарна помощ - цели, които Съединените щати продължават да преследват неотклонно", каза Блинкен.

Но САЩ трябва да "действат много внимателно" по отношение на Международния наказателен съд, предупреди Дейвид Шефър, който беше посланик на САЩ по въпросите на военните престъпления по време на администрацията на Клинтън, а сега е старши сътрудник в мозъчния тръст "Съвет за международни отношения".

Той заяви, че ответна реакция от страна на Вашингтон, преди съдиите да са имали възможност да разгледат молбата, може да има обратен ефект и да остави САЩ отворени за обвинения в двойни стандарти. "Ние насърчаваме разследвания и обвинения по отношение на руската агресия срещу Украйна и жестоките престъпления, произтичащи от нея, а след това се обръщаме и се опитваме да представим съвсем различен случай по отношение на Израел и Газа. Това просто няма да бъде полезно по отношение на влиянието ни върху цялостната ситуация в Близкия изток", казва той.

Републиканците се съгласиха с коментарите на Байдън, че поведението на лидерите на Хамас не трябва да бъде приравнявано с това на израелските служители, но използваха съобщението на МНС като възможност да ударят президента по критиките му относно преследването на Нетаняху.

"Ясно е, че решението на Международния наказателен съд беше ускорено благодарение на кампанията за натиск на администрацията на Байдън срещу Израел и на нелепите разследвания на Държавния департамент", каза Джонсън. "При липсата на лидерство от страна на Белия дом Конгресът разглежда всички възможности, включително санкции, за да накаже МНС и да гарантира, че ръководството му ще понесе последствия, ако продължи да действа", допълни той, цитиран от "Файненшъл Таймс".