В заповедта за принудителната административна мярка за строежа на къмпинг "Юг" експертите за се позовали на чл. 123, във връзка с чл.121 и чл. 122 , ал. 2, т. 3 от Закона за биологичното разнообразие, съобщиха от Министерство на околната среда и водите (МОСВ).

Заповедта на РИОСВ - Бургас е продиктувана и от факта, че са настъпили съществени промени в екологичното законодателство, изискващи разрешеното строителство да се извършва след процедура, съгласно чл. 31 от Закона за биологичното разнообразие (предполагаща наличието на опасност от унищожаване и/или увреждане на най-близко разположената защитена зона, част от европейската мрежа "НАТУРА 2000"), съобщиха от МОСВ.

Мярката се налага до организиране на процедура, съгласно Закона за биологичното разнообразие и приключването й с окончателен акт.

От РИОСВ - Бургас припомнят, че обжалването на заповедта за принудителната административна мярка не спира изпълнението й.

По-рано екоминистърът Ивелина Николова съобщи, че е издала заповед за спирането на строежа в залива Корал тъй като има порок в процедурата и не е спазен Законът за биологичното разнообразие.

Имаме изрично разпореждане на премиера Бойко Борисов и МОСВ и МРРБ да предприемем всички действия, така че да бъде спряно строителството”, обясни още министърът пред Нова телевизия.

Община Царево е казала, че мястото, където се строи в момента, е урбанизирана територия, разрешението за строеж от 2012 г. се оспорваше от ДНСК, но съдът се произнесе, че това разрешение е валидно, напомни тя.

Вчера регионалният министър Лиляна Павлова обясни, че през 2013 г. са незаконно издадени разрешения за строеж от главния архитект на община Царево.

Екомонистърът съобщи още, че вече е създадена комисия от експерти на МОСВ, МРРБ, ДНСК, Агенцията по кадастъра и БАН, която ще трябва да установи дали се строи върху дюни или не.

"Аз смятам, че трябва да бъде премахнат бетона, разпореждането на премиера е да се предприемат всички мерки",  допълни Ивелина Василева.

Същевременно обаче управителят на фирмата-инвеститор Стамо Стамов съобщи, че все още не е получил заповедта за спиране на строителството.

"Досега са минали много контролни органи и са проверявали, но досега не мен не ми е връчена заповед за спиране на строителството. Не работим от няколко дни, защото технологията на строителството изисква това. В кадастъра има карта, от която се вижда, че това не са дюни, а пясъци, отнесени от вятър”, заяви Стамов.

Премахват и оградата на плажа в Кранево

ДНСК е издала предписание за премахване и на оградата на плажа в Кранево, съобщи още Ивелина Василева и уточни, че общината трябва да направи това.

Оградата е дълга около 150 метра и е разположена по дължината на плажната ивица. Съоръжението огражда един от международните лагери, в който идват деца от Русия и бившите съветски републики. От кметството обясниха, че разполагат с всички необходими документи и оградата не е в нарушение на нито един закон.

"Безброй случаи можем да посочим за действия, които сме предприемали. Спомняте си казусите „Корал”, „Златна перла” и „Кара дере”. Винаги предприемаме действия, така че да защитим природата и да не допуснем строителство”, подчерта министърът.

Думите ѝ предизвикаха сериозното възмущение на политолога Евгений Дайнов.

"Държавата си приписа заслугите за Кара дере, Златна перла, Корал. Години наред кипяха протести, докато държавата благоволи да си свърши работата, тя беше принудена да направи това. Всеки път ние губим нашето време и нашите пари, за да принудим държавата да си свърши работата, няма нито един случай, в който тя да е действала без принуда от гражданите. Във вторник цял ден държавата лъжеше, че всичко на Корал е законно”, коментира той.

АНКЕТА: Ще успеем ли да спасим природата от бетона?