Това съобщи Виолета Колева - учител по Български език и литература в Първа езикова гимназия, предаде Дарик радио.

В теста въпросът изглежда така:

10. В кое изречение НЕ е допусната пунктуационна грешка?
А) Искам да опозная света ала нямам финансови възможности за пътуване.
Б) Голямата тайна, която той сподели с мен силно ме смути и притесни.
В) Дълго мислих защото реализирането на международния проект беше важно.
Г) Върнах се в хотела едва когато денят преваляше, и реших да гледам телевизия.

Според ключа, публикуван вчера от МОН, верният отговор се крие в подточка “Г”, но  запетаята пред съюза “и” не е поставена правилно, казва Виолета Колева.
Изречението е сложно смесено, което значи, че има две главни, а по средата им - вмъкнато подчинено. То не изисква запетая, твърди Колева.
В случая тя е затваряща, а в изречението няма отваряща. Има уточняваща част – “едва когато”, и тя не изисква запетая, обяснява преподавателят. На същото мнение са и други варненски учители. За да бъде коректна запетаята, изречението трябва да се напише по следния начин:
Върнах се в хотела, когато денят преваляше, и реших да гледам телевизия.
В дадения случай запетаи в посоченото изречение няма.

Виолета Колева смята, че грешката няма да бъде поправена, тъй като е допусната на високо ниво, въпреки че няма академичен източник в подкрепа на това твърдение.

Не за първи път варненски учители по български език и литература намират грешка в изпитните тестове. Всяка година те обръщат внимание на сериозни гафове в матурите, но досега не са успявали да се наложат.

Нелепа и изключително елементарна грешка направи просветното министерство за смях още на първата задължителна матура по български език и литература през 2008 г. При цялата сложна организация, в която бяха ангажирани хиляди експерти, грешката бе открита от ученици от столичното 7 СОУ. Оказа се, че в един от отговорите на въпрос, който обаче не проверява правописа, думата "загадка" е изписана с "т".

Зрелостниците вчера решаваха тест от 41 въпроса, като последният от тях беше свързан с написването на интерпретативно съчинение или есе по темата "Животът и книгите" върху стихотворението "Книгите" от Атанас Далчев. Тестът съдържаше и 40 въпроса - с избираем или със свободен отговор. За първи път през тази година тестът за матурата се състави в самия изпитен ден, след като през миналата година трите теми за 41-ви въпрос "изтекоха" в интернет късно вечерта преди изпита.