Най-високият резултат от 586 точки е на осмокласниците от Дания, съобщиха от МОН.

В изследването от 2016 г. са участвали 24 държави и региони. От тях 16 са в Европа, 5 са в Латинска Америка, а 3 са в Азия.

Цялото изследване е направено сред 94 000 ученици, като в една държава са участвали средно по около 4000 ученици. Участвали са и 37 000 учители, за да се види какви са техните умения да преподават теми от гражданското образование.

Изследването е направено у нас от 7 март до 20 април 2016 г., като в него са участвали 2966 ученици от осми клас и 1549 учители от 147 училища.

Учениците са решавали когнитивен тест и въпросници. В изследването разликата в резултатите на учениците от различните държави е огромна, като тя варира от 381 точки за осмокласниците от Доминиканската република, до 586 точки за учениците от Дания. Осем държави имат резултат около средния /517 точки/ и в тази група е и България.

В това изследване за гражданските компетентности от 2016 г. има тенденция за много голяма разлика в резултатите на българските момичета и момчета в осми клас.

По този показател България се нарежда на второ място, като средният резултат на нашите момичета е 511 точки, а на момчетата 473 точки.

Това потвърждава констатацията, че българските момичета имат по-добри умения за мислене или тяхната подготовка в по-фундаментален аспект е по-добра от тази на момчетата, коментира Светла Петрова, началник на отдел в центъра за оценяване в предучилищното и училищното образование.

Според българските осмокласници, участвали в изследването, изучаването и познаването на родната история (60 процента) е значително по-ценна характеристика на добрия гражданин, отколкото за останалите осмокласници (38 процента).

Информирането за политическите събития и демонстрирането на уважение към представителите на властта е по-малко ценно за българските ученици (25 процента), отколкото за техните връстници (35 процента), сочат резултатите от изследването.
Ясно се вижда, че членуването в политически партии не е сред ценностите на добрия гражданин както за българските ученици (11 процента), така и за останалите осмокласници от изследването (15 процента).

Според осмокласниците от изследването най-големите заплахи за човечеството са замърсяването на околната среда, тероризмът, недостигът на вода и храна, заразните заболявания, промяната на климата, бедността и престъпността.

По темата за равенството в демократичното общество "общият извод е, че за почти половината от българските ученици политическите изяви и гражданската активност са по-скоро територия за мъжете, отколкото за жените".

Момичета от изследването от всички държави и от България подкрепят идеята, че трябва да има равенство между половете - в обществените изяви и в политическия живот.