По-тежки и бързи наказания, по-високи глоби, завишен контрол, отнемане на свидетелствата за управление на системни нарушители на пътя. Това са част от предложенията, които представиха пред министъра на вътрешните работи Атанас Илков представители на сдружение "Ангели на пътя" по време на среща във ведомството днес. Срещата се проведе в деня, в който Софийският градски съд заседава по делото за смъртта на 15-годишния Филип Арсов, което продължава с разпит на още свидетели.

Снимки от протеста ВИЖТЕ ТУК >>> 

Родителите, загубили децата си при катастрофи с пияни и дрогирани шофьори, отправиха искане към министъра за законови промени и по-строги наказания за "джигитите". Те потвърдиха пред Илков становището си, че мярката с отнемането на автомобилите на водачите, причинили инциденти в неадекватно състояние, работи и не бива да бъде отменяна. 

В допълнение предложиха тя да се прилага дори за водачите, превишаващи допустимата скорост. За системните нарушители на Закона за движение по пътищата те поискаха да се предвиди полагането на обществено-полезен труд. Представителите на сдружението изразиха и категорично несъгласие с предложенията за законови изменения 17-годишните да имат право да шофират, дори с придружител.

Министър Илков изрази готовност институцията да съдейства с всичко необходимо за намаляване на пътния травматизъм и подобряването на пътната безопасност. Участниците в разговора набелязаха основни мерки, съвместни събития и инициативи за намаляване до минимум на жертвите на пътя.  

Преди срещата с вътрешния министър се проведе и протест на семействата на загиналите по пътища деца. След това те се придвижиха в шествие от Министерството на вътрешните работи към съдебната палата в София, като блокираха светофара на ул. "Алабин" за няколко минути. Настояването им, изразено по време на протеста, бе за по-бързи дела и по-справедливи наказания спрямо причинилите катастрофи със загинали. 

Петър Тодоров, обвиняем по делото за смъртта на 15-годишния Филип Арсов

Снимка: БТА

Преди дни от "Ангелите на пътя" проведоха и среща с и.ф. главен прокурор Борисов Сарафов, който представи вижданията си за работещи мерки за превенция на пътния травматизъм и ограничаване на жертвите на пътя.

Междувременно днес делото "Филип" продължава с разпит на още свидетели. Подсъдим е 37-годишният Петър Тодоров, който е с обвинение за причиняване на смърт при евентуален умисъл. Според прокуратурата той е минал с около 90 км/ч по столичната ул. "Гурко" без да спре на пешеходната пътека, като дори е форсирал автомобила. Освен това в кръвта му бяха отчетени 2 промила алкохол.

Майката на 15-годишния Филип - Николина Петкова, настоява за доживотна присъда за обвиняемия.

Николина Петкова, майката на Филип Арсов, който загина на пешехподната пътека на кръстовището на ул. "Гурко" и ул. "Шишман" в София миналата година

Снимка: БТА

Катастрофата, в която загина момчето, стана на 2 септември миналата година. Докато ученикът в столичната Първа английска гимназия минава по пешеходната пътека на кръстовището на ул. "Гурко" и ул. "Шишман" на път за вкъщи, 37-годишният Петър Тодоров го удря с автомобил "Мерцедес", седнал зад волана с 2,1 промила в кръвта и шофирайки с 88 км/ч, при разрешени в участъка 30 км/ч. 

Министър Атанас Илков разговаря с представители на сдружение "Ангели на пътя"

Снимка: Пресцентър МВР