Решението на министърката по въпросите на закрилата и насилието срещу жени и деца Джес Филипс да блокира публично разследване на бандите за блудство с малолетни в Олдъм изглежда почти необяснимо. Деца са били изнасилвани и малтретирани от банди мъже, а властите не ги защитили, пише консервативният британски в. "Дейли Телеграф".

През 2022 г. беше публикуван доклад за злоупотребите в Олдъм, но той обхващаше само периода 2011-2014 г. Пострадали от града заявиха, че искат ръководено от правителството разследване, което да обхване по-дълъг период. В писмото на Джес Филипс до общинския съвет, разкрито от телевизия Джи Би Нюз, тя казва, че разбира настроенията в града, но смята, че е най-добре да се проведе още едно местно разследване.

Това е скандал, който трябва да бъде изкоренен изцяло и разследван с цялата мощ на британската държава. Към призивите за разследване се присъединиха различни гласове - от предприемача Илон Мъск до лидерката на Консервативната партия Кеми Бейдънок. Въпреки това лейбъристкото правителство на премиера Киър Стармър изглежда странно нежелаещо да разследва пропуските на длъжностните лица, пишат авторите на статията Сам Ашуърт-Хейс и Чарли Питърс.

Това нежелание не е новост. Навсякъде в страната, в градовете, по улиците и в държавните институции, предназначени да защитават най-уязвимите членове на нашето общество, властите умишлено си затварят очите за ужасяващото насилие над предимно бели деца от страна на банди мъже, предимно от пакистански произход, твърдят авторите.

С течение на времето станаха известни подробности за злоупотребите в Родръм, Телфорд, Рочдейл и на десетки други места. Но тъй като историите се разкриват на парче, а подробностите са толкова ужасяващи, че почти не могат да бъдат разчетени, пълният мащаб на скандала все още не е достигнал до обществеността.

Отричането на мащабите на проблема се корени дълбоко в политическата система на Великобритания. Понякога изглежда, че подходът на правителството към мултикултурализма не е да спазва закона, а да сведе до минимум риска от напрежение между общностите. Сблъсквайки се с банди, съставени предимно от пакистански мъже, набелязващи си за жертви главно бели деца, държавата знаеше точно какво да прави. За доброто на отношенията между общностите тя трябваше да потули тази история.

Илон Мъск "политизира" изнасилването на млади момичета в Обединеното кралство, за да атакува Киър Стармър, заяви за в. "Гардиън" бивша здравна работничка, разобличила голям педофилски кръг.

Сара Роуботъм, която събра доказателства, довели до вкарването в затвора на девет мъже в Рочдейл, заяви, че технологичният милиардер е предприел "политическа атака" срещу министър-председателя, в която не е обърнал внимание на тежкото положение на жертвите на насилие.

Собственикът на "Тесла", който ще има ключова роля в бъдещата администрация на Доналд Тръмп, в петък призова крал Чарлз да се намеси и да разпусне парламента, след като лейбъристите отхвърлиха призива за национално разследване на случаите на блудство с деца. Мъск предизвика скандал в четвъртък, като каза, че Стармър не се е справил с бандите изнасилвачи, когато е заемал висш пост пост в прокуратурата, пише левият британски вестник.

Роуботъм, която е подала стотици сигнали с подробна информация за посегателства и сексуално блудство, докато е работила за Националната здравна служба в Рочдейл между 2005 и 2011 г., казва: "Каква е мотивацията [на Мъск] да се намеси? Изглежда много политическа. Човекът, когото той се опитва да преследва, е Киър Стармър - това е политическа атака, която няма нищо общо с жените и момичетата, които са били малтретирани отново и отново."