Разговорите преминаха добре, имаше сериозен разговор по всички въпроси, заяви помощникът на руския президент Юрий Ушаков, след края на разговорите в Риад между представители на САЩ и Русия.

Все още е трудно да се каже, че позициите на Русия и САЩ се сближават, но разговорът в Рияд беше за това, добави той.

Той също така заяви, че страните са се договорили да продължат разговорите за Украйна, и обсъди накратко условията, необходими за провеждането на среща на върха между Путин и Тръмп. Според Ушаков срещата между руския президент Владимир Путин и американския президент Доналд Тръмп е малко вероятно да се състои следващата седмица, трудно е да се говори за конкретни дати, необходима е плътна работа.

Лична среща между Владимир Путин и Доналд Тръмп може да се състои още през следващата седмица, съобщи преди това Блумбърг. Разговорите в Рияд може да проправят пътя за среща на върха между двамата държавни глави в Саудитска Арабия още следващата седмица, пише агенцията, без да уточнява източниците на тази информация.

Днешните разговори между САЩ и Руската федерация бяха "положителни", заяви на свой ред вторият преговарящ на Русия Кирил Дмитриев. Той заяви, че страните са обсъдили факта, че "две велики държави не могат да не общуват помежду си".

Марко Рубио заяви, че Русия и САЩ са се договорили да възстановят предишния брой на служителите в посолствата в Москва и Вашингтон, предаде АП.

Рубио каза още, че руската и американската делегация са се договорили да "създадат екип за водене на преговори за мир в Украйна и за насърчаване на икономическото сътрудничество".

Държавният секретар на САЩ допълни, че "действията, предприети през последните няколко години, са намалили капацитета за работа" на дипломатическите мисии както в Русия, така и в САЩ.

Марко Рубио и Сергей Лавров се споразумяха да създадат механизъм за консултации за преодоляване на "дразнителите" в отношенията между САЩ и Русия, предаде Ройтерс. Също така държавният секретар на САЩ и външният министър на Русия са се договорили да си сътрудничат по въпроси от общ геополитически интерес и са решили да назначат екипи на високо равнище, които да започнат работа по уреждане украинския въпрос. Една среща не е достатъчна за разрешаването на конфликта, подчерта Държавният департамент, като добави, че в Рияд е направена "важна стъпка напред към постигането на траен мир".

Всички страни трябва да направят отстъпки, за да се сложи край на войната в Украйна, заяви Рубио, запитан за отмяната на санкциите. "ЕС в някакъв момент трябва да седне на масата, защото е наложил санкции на Русия", добави той.

Той заяви, че САЩ се стремят към "трайно, а не временно решение на проблема с Украйна" и "се стремят да действат бързо". В същото време Тръмп иска да приключи войната "справедливо", така че тя да не се повтори "след 2-3 години".

Съветникът на Тръмп по националната сигурност Майкъл Уолц също заяви, че "съюзниците на САЩ се консултират по въпроса за Украйна и никой не е оставен настрана". И добави, че Тръмп е "решен да проведе разговори възможно най-скоро", като те ще засегнат въпроса за териториите и гаранциите за сигурност.

Лавров и Рубио са разговаряли и за икономическото и инвестиционното сътрудничество между страните, което може да възникне след уреждането на конфликта в Украйна.

Междувременно руското външно министерство изключи възможността за участие на ЕС в преговорите за Украйна. Ролята на ЕС в предстоящите преговори за Украйна е изключена, заяви руският заместник-министър на външните работи Александър Грушко. Грушко определи разговорите в Рияд като предварителни консултации, чийто смисъл е да се очертаят основните позиции на страните.

Той също така заяви, че Русия има категорично отрицателно отношение към идеята за разполагане на европейски мироопазващи сили в Украйна и ще счита подобна стъпка за ескалация. "В момента нищо не показва възможен пробив в отношенията с Европа.

Ако Европа иска да насърчи мира в Украйна, е необходимо да спре доставките на оръжие за Киев", добави Глушко.

По-рано президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че на първия етап преговори ще водят само САЩ и Руската федерация, а след това към тях могат да се присъединят Европа и Украйна.

Също така според съобщения в медиите Тръмп обмисля и изпращането на миротворци от Бразилия и Китай.

ИЗБРАНО