Претендентите да заменят британския министър-председател Борис Джонсън днес се впуснаха в надпревара за преодоляването на първото препятствие пред тях: събиране на достатъчна подкрепа от колеги, за да могат да бъдат включени в гласуването за лидер на Консервативната партия, предаде АП, цитирана от БТА.

Официалното внасяне на номинации започна тази сутрин и приключва днес в 18 ч. местно време. Кандидатите се нуждаят от подкрепата на поне 20 консервативни законодатели, за да бъдат вписани в бюлетината за гласуване.

Досега само трима от 10-те кандидати се прескочили прага: бившият финансов министър Риши Сунак, министърът на търговията Пени Мордонт и депутатът Том Тюгендхат. Има вероятност още няколко кандидати да преодолеят това препятствие. Сред тях са външният министър Лиз Тръс, настоящият министър на финансите Надим Захауи и бившият министър на здравеопазването Джеръми Хънт. Единадесети кандидат - министърът на транспорта Грант Шапс, който се опитваше също да си осигури подкрепа, обяви по-рано днес, че се оттегля и застава зад Сунак.

Кандидатите си оспорват поста на Борис Джонсън, който миналата седмица обяви, че се оттегля като лидер на консерваторите на фона на партиен бунт, предизвикан от продължилите с месеци скандали, свързани с етиката на досегашния лидер. Джонсън ще остане служебен министър-председател до избора на следващ председател на Консервативната партия. Победителят в тази надпревара автоматично ще стане премиер, без да има нужда от произвеждане на национални избори.

Новият лидер ще бъде избран с гласуване на два етапа. В първия етап 358-те депутати консерватори в поредица от гласувания ще сведат надпреварата до двама кандидати. След това за тези двама претенденти партийни членове в цялата страна ще гласуват по пощата.

Първо гласуване ще има утре, като кандидатите, неуспели да получат поне 30 гласа, ще бъдат елиминирани. Нов кръг на гласуване ще има в четвъртък, а ако се наложи - още кръгове ще има и идната седмица.

Консервативната партия се стреми да завърши парламентарния етап от избора преди началото на парламентарната лятна ваканция на 21 юли. Двамата финалисти ще прекарат лятото в кампания из цялата страна.

Новият лидер трябва да бъде обявен, когато ще започне есенната сесия на Камарата на общините на 5 септември.

Мнозина консерватори не биха искали Джонсън да остава на поста прекалено дълго, загрижени, че компрометиран лидер е последното нещо, от което Великобритания се нуждае, предвид бушуващата в Украйна война и повишенията на цените на храните и енергията, които тласкат инфлацията до невиждани от десетилетия равнища, както и растящите вълнения сред трудещите се. Някои са тревожат също, че Джонсън, свален заради скандали, свързани с пари, нарушаване на правилата и начина му на процедиране с депутати, обвинени в неправомерно сексуално поведение, може да нанесе вреди и като служебен премиер.

Опозиционната Лейбъристка партия казва, че ще настоява тази седмица да бъде гласуван вот на недоверие срещу Джонсън в Камарата на общините. Но е малко вероятно да спечели достатъчно гласове на консерватори, за да прокара вота, тъй като мнозина тори се противопоставят на идеята да гласуват заедно с опозицията, дори и да става дума за вот на недоверие срещу опетнен лидер.

В широко отворената надпревара за лидерството претендентите се борят да изпъкнат, разграничавайки се от смятания за фаворит Сунак, който вече има подкрепата на повече от 35 депутати. Самият Сунак призова днес за край на личните нападки, които вече се отправят в надпреварата, и много от тях са срещу него. Той каза, че няма да "демонизира" Джонсън и го нарече "забележителен".